KDO JSME


Společnost MAUR film vznikla v roce 2003

Od počátku se systematicky věnujeme zejména animované tvorbě a v oboru animace patříme k největším a nejvýznamnějším producentům v České republice.

V roce 2012 byla společnost MAUR film zakládajícím členem Asociace animovaného filmu a od roku 2007 je členem Asociace producentů v audiovizi. Producent Martin Vandas je součástí Evropské filmové akademie, expertem českého Státního fondu kinematografie, slovenského Audiovizuálního fondu a externím spolupracovníkem na Katedře animované tvorby pražské FAMU.

Producent Martin Vandas se také pravidelně zapojuje do aktivit mezinárodní platformy CEE Animation na podporu animačního průmyslu ve střední a východní Evropě.

Stáhnout prezentaci společnosti MAUR film PDF

 

Sledujte nás na sociálních sítích

V současné době máme ve vývoji či výrobě hned několik krátkých filmů


Křížem krážem

Nina Rybárová

Odpusť

Alžbeta Mačáková Mišejková

Démon slatě

Martin Pertlíček

Whatman

Nika Zinoveva

Hurikán

Jan Saska

Electra. A Poem

Daria Kashcheeva

O krávě

Pavla Baštanová

Plevel

Polina Kazak

Animace jedna báseň

Unikátní cyklus mapující v básních českých autorů současnou českou animační scénu

Máma má vždycky pravdu

Marie Urbánková

Pracujeme na celovečerních animovaných filmech


O nepotřebných věcech a lidech

David Súkup / Martin Smatana / Leon Vidmar / Jean-Claude Rozec

Rosentaal

Miroslav Krobot

maur-film-omaur-vyroba-jedenactka

Jedenáctka

David Súkup

maur-film-omaur-vyroba-mimi

Mimi a Líza – Zahrada

Miroslav Krobot


 

Realizace

2021–2017

 

 


Zuza je malá holčička, která jezdí s mámou a tátou do zahradní kolonie za městem. Jednoho dne potká černého psa a objeví tajemnou zahradu. Kdo tam bydlí? Zuza se trochu bojí. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale najdete na cestě jeho klíč?

→ Stránka filmu – Zuza v zahradách

Hlavním hrdinou příběhu je malý chlapec Toni, který se svým tatínkem Levim obchází kontejnery, loví z nich vyhozené věci, které společně opravují a prodávají do vetešnictví. Při jedné ze svých loveckých výprav najde Toni vyhozené zničené leporelo, které si rozhodne odnést domů a opravit i pod podmínkou, že pak opravenou knížku nechá dál putovat. Knížka mu během oprav ožije pod rukama a skrze svůj příběh mu dovolí vstoupit do jejího příběhu, který velmi úzce souvisí s jeho osobním zármutkem, ve kterém mu odhalený příběh může ulevit.

→ Stránka filmu – Paolo´s Happiness


Myšlenku, že matky dnes rodí děti do světa, který má svůj konec už za sebou, nazval básník Petr Král největším tabu dneška. Vydal jsem se za ním, ale hlavně za lidmi, o nichž vlastně mluví. Kolik života lze ještě vyvzdorovat v době “konců“?. Končení kinematografie se dá zabránit jenom zběsilým lovem malých optických a akustických pokladů, skrytých v gestech a hlasech. Forma: skicář.

→ Stránka filmu – Přípravy k filmu T

Z celovečerních animovaných projektů za pozornost stojí Přes hranici / The Crossing (r. Florence Miailhe, p. Les films de l’Arlequin / FR, Balance Film / DE, MAUR film / CZ a ARTE France). Snímek sleduje dramatické cesty sourozenců Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země. Projekt získal podporu Eurimages (2016) a jeho realizace byla zahájena v červnu 2017. Společnost MAUR film se do projektu zapojila ve fázi výroby a zajistila animaci náročnou technikou malby na sklo v objemu 50 minut. Mezinárodní distribuci zajišťuje společnost Indie Sales.

→ Stránka filmu – Přes hranici


Dalším kraťasem, který potěší dětské i dospělé diváky, je Jáma – život je všude (r. Markéta Smolíková – Kubátová, p. Superfilm / SK, MAUR film / ČR).  Krátkometrážní animovaná groteska ve stylu vesmírné odyssey o záměně proporcí, která může vést k fatálnímu omylu v diváckých sympatiích.

→ Stránka filmu – Jáma

V roce 2020 je plánována premiéra hned krátkého filmu Divoké bytosti (r. Marta Prokopová, p. Superfilm / SK, MAUR film / ČR), který zahaluje vzpomínky na dětství a dospívání do omamných obrazů a sugestivních zvuků.

→ Stránka filmu – Divoké bytosti


V listopadu 2019 se v kinech představil koprodukční celovečerní snímek Fany a pes / Fritzi – A Revolutionary Tale (r. Ralf Kukula, Matthias Bruhn, p. Balance Film, TrickStudio Lutterbeck / DE, DogHouse Films / LU, Artemis Productions, Digital Graphics / BE, MAUR film / CZ), popisující politické události podzimu roku 1989 v Lipsku z pohledu asi desetileté protagonistky Fany. Mezinárodní distribuci zajišťuje Global Screen.

→ Stránka filmu – Fany a pes

V roce 2019 jsme dokončili pásmo tří krátkometrážních studentských filmů Trojhlas, které vznikly souběžně na třech českých uměleckých školách – Dcera (r. Daria Kashcheeva, FAMU), Betonová džungle (r. Marie Urbánková, UMPRUM) a Noctuelle (r. Martin Pertlíček, Západočeská univerzita v Plzni). Spojením těchto filmů v jedno minipásmo nabízí spoustu možností k jejich distribuci.

→ Stránka filmu – Trohlas

Svoji světovou premiéru si Dcera odbyla na prestižním festivalu animovaných filmů v Annecy, kam byla vybrána z více než 3.000 přihlášených filmů a odkud si odnesla hlavní i diváckou cenu. V průběhu roku snímek procestoval celý svět a sbíral ocenění na celé řadě prestižních festivalů (Sundance, Palm Springs, Tokio, Stuttgart aj.). Velkou radost pak celému týmu udělal zisk studentského Oscara a také nominace mezi pětici nejlepších krátkých animovaných filmů vyhlášených Americkou filmovou akademií. Režisérka si také odnesla  Českého lva za nejlepší studentský filmový počin loňského roku.

→ Stránka filmu – Dcera

Film Betonová džungle studentky Marie Urbánkové se představila publiku na Zlín Film Festivalu 2019 a ve světové premiéře na Mezinárodním festivalu krátkých filmů v Clermont-Ferrand.

→ Stránka filmu – Betonová džungle


Krátký film Noctuelle (r. Martin Pertlíček, Západočeská univerzita v Plzni). Hororová noční můra o výrobci motýlů, kteří roznáší lidem jejich sny.

→ Stránka filmu – Noctuelle

Koprodukčně jsme se také podíleli na výrobě krátkometrážního filmu Chybějící hvězda (2019) francouzského režiséra Loica Malo
(Lardux Films / FR, MAUR film / ČR).

→ Stránka filmu – Chybějící hvězda


Vánoce v pohádce bývají nelehkou výzvou, jak pracovat s takříkajíc obnošeným tématem bez klišé a opakování. Tři ženské autorky (Katarína Kerekešová, Iva Šebestová a Katarína Moláková) se rozhodly téma Vánoc pojmout ve světle bez zbytečné rezonance materiální povahy těchto svátků, která se s nimi bohužel stále více spojuje. V roce 2018 se tak do kin dostal více jak hodinový cyklus šesti krátkých vyprávění pod názvem Mimi & Líza – Záhada vánočního světla (p. Fool Moon, Rozhlas a televízia Slovenska / SK, MAUR film / ČR).

→ Stránka filmu – Mimi & Líza – Záhada vánočního světla

V koprodukci s FAMU také vznikl film Prázdniny (r. Filip Blažek, p. Karolína Pojarová, MAUR film, FAMU, 2018), naposledy oceněný Cenou za nejlepší studentský film na slovenském Fest Anča.

Stránka filmu – PrázdninyVelmi úspěšným krátkým animovaným filmem byl Ceva / Somewhere rumunského režiséra Paula Muresana (p. Puls Digital Production / RO, MAUR film / ČR, 2018). Snímek získal mj. cenu za Nejlepší krátký film na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm 2019 v kategorii Český obzor.

→ Stránka filmu – Ceva

V roce 2017 byl dokončen krátký kreslený film maďarské režisérky Luci Tóth Superbia (p. MAUR film / ČR, Fakt Visual Lab / HU, Artichoke / SK) a byl vybrán do soutěžní sekce mezinárodního festivalu v Cannes Semaine de la Critique’s Short film Competition. V České republice ho diváci mohli vidět jako předfilm k dokumentu Jitky Němcové Nechte zpívat Mišíka (2017).

→ Stránka filmu – SuperbiaRealizace

2016–2013

 


V roce 2016 byl dokončen i další ryze experimentální krátkometrážní film Jezdec času / Time Rodent (r. Ondřej Švadlena, p. MAUR film / ČR, Autour de Minuit / FR), který vypráví surrealistickou grotesku, v rámci velmi silné vizuální a barevné stylizace. Pomocí osobité počítačové animace líčí svět za pět, deset, nebo sto tisíc let v abstraktním podobenství, jakési civilizační komické anti‑pohádce o postupném rozpadu světa a další možné evoluční proměně jeho obyvatel.

→ Stránka filmu – Jezdec času

Díky mimořádnému ohlasu vzniklo celkem pět řad, počet shlédnutí všech dílů v tuto chvíli přesahuje 5 milionů! Což na vědecko popularizační videa rozhodně není špatné číslo a byl to i důvod pro přípravu šesté řady (právě ve výrobě).

→ Všechny dosavadní díly je možné shlédnout na  youtube na kanálu Otevřená věda.V roce 2015 jsme dokončili realizaci krátkometrážního animovaného filmu Strom (r. Lucie Sunková, p. MAUR film / ČR, Les Films de l’Arlequin / FR). Natáčen byl technikou animace na skle a autorský film funguje jako metaforický příběh dvou různých světů – stromů a lidí, jejichž osudy běží paralelně, vzájemně se podobají, až se nakonec prolnou. Film se představil publiku na desítkách mezinárodních festivalů a získal několik cen. Strom byl zároveň uveden do široké kinodistribuce ve spojení s celovečerním filmem Zloději zelených koní (r. Dan Wlodarczyk) a jeho uvedení bylo prvním regulérním předfilmem v široké distribuci, na kterou MAUR film i další producenti navazují dalšími krátkými filmy. Vizuálně výjimečné obrazy posloužily k uspořádání výstavy, která se uskutečnila v prostorách pražské Chodovské tvrzi. Vydání DVD a knihy bylo podpořeno úspěšnou crowdfundingovou kampaní.

→ Stránka filmu – Strom

I přesto, že orientace MAUR filmu je zaměřena na filmovou animovanou tvorbu, naše společnost se zapojila i do mezinárodních projektů, které nemají s animací přímou spojitost. Celovečerní film rumunské režisérky Ancy Damian A Very Unsettled Summer / Velmi neklidné léto (p. ap arte / RO, MAUR film / ČR, Faction North / UK, Bokomotiv Filmproduction / SE, 2013) byl mimo jiné oceněn za nejlepší režii v obdobě rumunských cen filmové kritiky – The Romanian Film Promotion Association).

→ Stránka filmu – Velmi neklidné léto


Stejně tak celovečerní dokumentární projekt Returns of Agnieszka H. / Návrat Agnieszky H. (r. Krystyna Krauze, Jacek Petryck, p. MAUR film, Česká televize / ČR, Centrala Film /PL) byl pro producenta Martina Vandase jistý návrat k profesionálním začátkům, kdy se podílel jako producent na vzniku dokumentů – jako byl film o Jaroslavu Preissovi Zmizení bankéře Preisse, dokument o Karolu Sidonovi Nic není absurdní právě s Krystynou Krauze nebo absolventské dokumenty FAMU Odvalte ten kámen nebo Ptačí políbení.

→ Stránka filmu – Návrat Agnieszky H.

V roce 2013 společnost MAUR film realizovala svůj první krátký animovaný film Nová dobrotivost (r. Lucie Sunková, p. MAUR film / ČR, La Maison Garage / FR), který vznikl v rámci rozsáhlejšího francouzského cyklu k jubileu narození básníka Aimé Césaira (1913–2008). Film na motivy básně Nová dobrotivost / Nouvelle Bonté vznikl v rámci cyklu minutových filmů inspirovaných poezií tohoto francouzského autora k jeho 100. výročí narození. Ve francouzském originálu báseň přednesl Jacques Martial a hudbu složil François Causse. Českou verzi básně přeložil francouzský básník a překladatel Bertrand Schmitt a pro kina ji namluvil Viktor Preiss. Snímek byl uveden v české distribuci jako předskokan k celovečernímu filmu Rozkoš Jitky Rudolfové.

→ Stránka filmu – Nová dobrotivost

 


Realizace

2012–2006

 

V roce 2007 MAUR film uvedl do kin celovečerní film Jana Baleje Jedné noci v jednom městě. Tento snímek byl uveden na desítkách filmových festivalů po celém světě a získal celou řadu mezinárodních ocenění – mj. ocenění na festivalech v Lisabonu, Teheránu, Bilbau nebo v americkém Tiburonu.

→ Stránka filmu – Jedné noci v jednom městě

MAUR film byl hlavním producentem celovečerního animovaného filmu Fimfárum 2 (r. Jan Balej, Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt, Břetislav Pojar, 2006). Film si odnesl Českého lva 2006 za Nejlepší výtvarný počin. Závěrečná části této trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého (2011) se v roce 2013 dostala do široké francouzské distribuce ve francouzském znění a objela téměř 50 festivalů po celém světě.

→ Stránka filmu – Fimfárum 2
→ Stránka filmu – Fimfárum do třetice všeho dobrého

 Všechny výše uvedené projekty byly finančně podpořeny Státním fondem kinematografie.

Podrobné informace ke všem filmům (včetně jejich vizuálů) najdete v sekci FILMY,
více detailů k připravovaným projektům v sekci VE VÝROBĚ.