Movie Description

AnimovanýKrátkometrážní

ZAPOMENUTÁ KNÍŽKA

| SYNOPSE
Hlavním hrdinou příběhu je malý chlapec Toni, který se svým tatínkem Levim obchází kontejnery, loví z nich vyhozené věci, které společně opravují a prodávají do vetešnictví. Při jedné ze svých loveckých výprav najde Toni vyhozené zničené leporelo, které si rozhodne odnést domů a opravit i pod podmínkou, že pak opravenou knížku nechá dál putovat. Knížka mu během oprav ožije pod rukama a skrze svůj příběh mu dovolí vstoupit do jejího příběhu, který velmi úzce souvisí s jeho osobním zármutkem, ve kterém mu odhalený příběh může ulevit.

 

| ŠTÁB
Námět
– Arnošt Goldflam
Autor scénáře – Agata Gorzadek
Režie – Agata Gorzadek
Hudba – Aliaksandr Yasinski
Výroba loutek – Patricia Ortiz Martinez
Producent – WJTeam (Wojtek Leszczyński, PL)
Koproducent – MAUR film (CZ)

Délka – 18 minut
Premiéra – 2022
Animační technika – stop-motion loutková animace a cut-out

Film byl finančně podpořen Státním fondem kinematografie a Polským filmovým institutem.


| KE STAŽENÍ

 | GALERIE

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE 

Režijní explikace

Film Zapomenutá kniha, volně inspirovaný povídkami Arnošta Goldflama, bude natočen loutkovou animací. Můj příběh se věnuje tématům spojeným se samotou a opuštěností. Ukazuje se, že ústřední předmět, tedy vyhozená kniha v kontejneru, v sobě může ukrývat unikátní hodnotu, pokud je mu věnována odpovídající pozornost a práce. Na ulici nalezená, zdánlivě neužitečná a ošklivá kniha se stane krásným předmětem skýtajícím nejen estetické potěšení, ale také jistou další vlastnost, kterou mají moji hlavní hrdinové možnost objevit v průběhu filmu.

Hlavními hrdiny filmu jsou Levi a Toni. Oba se pokoušejí vyrovnat se ztrátou nejbližšího člověka, každý ze své vlastní perspektivy. Levi nedokáže tuto kapitolu svého života uzavřít, částečně předstírá, že se už posunul dál, částečně však jako by uvízl mezi střípky vzpomínek, s nimiž si neví rady. Jeho syn Toni doprovází otce a sám se také snaží najít způsob, jak si s touto situací poradit. Kniha, která v průběhu děje postupně odhaluje své kouzelné vlastnosti, dává hlavním hrdinům možnost se s nejbližším člověkem rozloučit. Zda jim to přinese úlevu, nebo jen zjitří rány, se scénář snaží neříkat; Toni si však uvědomí, jakou má kniha moc, a předá ji dalšímu člověku s nadějí, že pomůže i někomu jinému.

Pro realizaci tohoto scénáře byla vybrána technika loutkové animace. Hlavním důvodem pro toto rozhodnutí byla nesmírně významná role titulní rekvizity, která přináší mimořádné množství různých možností formálních postupů kombinujících klasicky chápanou loutkovou animaci a prostorovou ploškovou animaci a také pro tento projekt specifickou možnost práce s různými měřítky. K realizaci dekorací a loutek i k animaci bude přizván zkušený tým odborníků, který je zárukou nejvyšší kvality provedení. Dialogy ve zvukové vrstvě filmu budou skromné, velký důraz se bude klást na budování atmosféry pomocí hudby a synchronních efektů a ruchů. Kontrasty velkého a malého měřítka v příběhu budou také dále zdůrazněny pomocí zvuku.

Agata Gorzadek