O Dire z trychtyre - Maur film

 

O DÍŘE Z TRYCHTÝŘE | VE VÝVOJI

| SYNOPSE
Celý náš příběh se odehrává v mikrokosmu kuchyně a jeho hrdiny jsou nádobí i různé kuchyňské náčiní a spotřebiče. Všude kolem je tma. Na konci tunelu se objeví světlo, nejdřív jen bod, pak se zvětšuje, je to kulatá Díra na konci Trychtýře.

Trychtýřem, a tedy i Dírou, protékají nebo propadávají různé potraviny. Jejich proud vydává zvuk, který připomíná lidskou řeč nebo smích. Díra by si ráda našla nějakého kamaráda, jenže každý rychle projde skrz a zmizí. A tak je díře smutno, hlavně v noci.

Jednou skrz Díru protéká exotický návštěvník – Rum z Karibiku, a ten Díře prozradí, že někde v kuchyni existuje planeta a na ní žijí samé díry. Díra se rozhodne, že půjde planetu hledat, aby už nikdy nebyla sama. Seskočí z Trychtýře, vyleze ze zásuvky a potká Škrabku na brambory, kterou svědí záda, protože sama sebe poškrábat nedovede. Díra ji podrbá a dostane od Škrabky radu, aby se na planetu zeptala sira Sýra, který je starý a ví toho moře. Sir Sýr žije na bílé hoře, čili na vrcholu lednice v rohu kuchyně. Díra se tam vydá, ale cesta je nebezpečná: musí projít kolem jezera Dřezera a rozluštit hádanku draka Spodráka, chrlícího oheň.

Díra nakonec překoná všechny překážky a po boční straně lednice vystoupá nahoru. Uprostřed náhorní plošiny se leskne skleněný dům s koulí na špici, za sklem sedí uvězněný sir Sýr. Díra nadzvedne skleněný poklop, ale sotva se Sýr protáhne škvírou na svobodu, vrhne se na Díru. Věří totiž tomu, že když v něm budou díry, stane se urozeným panem D’Ementál. Díra se v hrůze přitiskne ke zdi. A vtom z Díry ve zdi vyběhne hejno myší, ty skočí na sira Sýra, a sežerou ho. Sir Sýr je pryč, ale zůstane po něm jeho Duch-puch, který odletí a utiskuje Vůni čerstvé kávy, stoupající ze šálku.

Aby Díra Vůni zachránila, udělá Díru do skleněného poklopu, nadechne se a nasaje Puch zpátky pod sklo, kde zůstává visetjako průsvitný přízrak starého Sýra. Vůně kávy za odměnu pomůže Díře hledat její vysněnou planetu z ptačí perspektivy. Vezme Díru do náruče, vystoupá s ní až ke světlu u stropu. Obletí ho, pak se stočí kolem stolu, letí přes celou kuchyni až ke kredenci, odkud Díra vyrazila na svou cestu. A tam Díra uvidí kouzelnou záři, nahoře na skříni, kam není zdola vidět. V letu se málem zamotají do mucholapky, visící z žárovky na stropě, ale nakonec šťastně přistanou na vršku skříně, který je zalitý kouzelným světlem. Díra je oslněná, vidí jen množství děr, které na tu naši vesele mávají a zvou jí mezi sebe. Díra se s Vůní kávy obejme na rozloučenou a vykročí. Vystoupá na vrchol planety, ostatní díry jí udělají místo a ona pomalu vstoupí mezi ně. Stane se součástí planety děr a je šťastná.

Až teď divák uvidí, že planeta je ve skutečnosti Cedník, který leží na skříni dnem vzhůru a z horního pohledu vypadá přesně jako planeta.

Závěrečná scéna: V šuplíku leží Trychtýř, odchodem Díry proměněný v kornout. Ozve se pláč, zamrká bílá tečka – na dně kornoutu se narodila nová, ještě úplně malá Díra.

 

| ŠTÁB
Režie
– David Súkup
Scénář – Petr Stančík
Výtvarno – Martin Hanschild

Animační technika – kombinace 3D animace a stop motion
Předpokládaná délka – 12 minut
Žánr – krátké animované roadmovie

 

| GALERIE