Movie Description

AnimovanýKrátkometrážní

JÁMA

| SYNOPSE

Pustou krajinou pochoduje průvod podivných bytostí. Jejich předák vybere vhodné místo a rozmnožující se kolonie začíná těžit jámu. Opakovaně čelí přírodním katastrofám, které jejich úsilí maří, ale kolonizátoři se nevzdávají a pokračují dál. Mají za to naše sympatie… až do okamžiku, kdy se vrátíme do každodenní lidské reality.

 

| TRAILER

Jáma / The Pit | Trailer

VOD
Dafilms.cz


| ŠTÁB
Režisérka
 — Markéta Smolíková Kubátová
Námět — Edgar Dutka
Scénář — Irena Hejdová
Animátoři — Peter Harakaly, Stanislav Sekela, Jana Satoriová, Martin Pošta
Kamera — Erik Eržin
Střih — Michal Kondrla
CG/VFX — Jan Rybář
Hudba — Martin Hasák
Zvuk — Matej Hlaváč
Producenti — Martin Vandas, Alena Vandasová, MAUR film (CZ)
Koproducenti — Simona Hrušovská, Veronika Kocourková, Super film (SK), Jiří Mika, PFX (CZ)
Premiéra — Oulu International Children’s and Youth Film Festival (FI), 21/10/2020

Finančně podpořeno Státním fondem kinematografie a slovenským Audiovizuálním fondem

Česká republika / 2019 / 9 min. / bez dialogů

 

| KE STAŽENÍ 

Plakát
JPG (2,5MB)

Presskit
Word Docx | PDF

Vizuály
Zip JPG (8MB)

 

| GALERIE

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Slovo režisérky:
Když se mi krátce po absolvování FAMU, Katedry animované tvorby, narodila dcera, spokojila jsem se na dlouhý čas s rolí animátorky. I z toho důvodu, že animovat mě opravdu hodně baví. Ale posledních pár let ve mně čím dál více rostla touha vyprávět i své příběhy, svým způsobem, svým výtvarným pojetím, ne pouze sloužit představám jiných režisérů. Začala jsem spolupracovat s producentem Martinem Vandasem z MAUR filmu a krátký film Jáma je naším prvním dokončeným projektem.

Základ příběhu tvoří neustálá snaha skupiny bytostí získat dostatek potravin a zajistit tak přežití svého rodu. Situaci jim neustále komplikují různé přírodní katastrofy, ale bytosti ve svém úsilí nepolevují a my můžeme jejich vytrvalost jen obdivovat.

Jde vlastně o hru s divákem. O příběh, který se téměř celou dobu tváří nějakým způsobem, aby byl pak zakončen překvapující pointou. Mimozemští dobyvatelé jsou vylíčeni jako sympatičtí tvorové, kteří se navzájem podporují, spolupracují, jsou vytrvalí. Chci, aby jim divák fandil, aby si přál, ať se jejich práce i přes nesčetné překážky zdaří, a aby si pak na konci filmu řekl: Sakra, a já že jsem jim držel palce?!

Tento krátký snímek je pro mě osobně velice důležitý. Představuje pro mě možnost, jak se vymanit z „pouhé“ animátorské škatulky a posunout se dál. Vzhledem k tomu, že s MAUR filmem a se scénáristkou Irenou Hejdovou připravujeme scénář k celovečernímu animovanému filmu, mi přišlo zodpovědné vyzkoušet si režisérský post na podstatně menší ploše.

Jde o téma srozumitelné lidem na celém světě. Malé děti v něm naleznou ponaučení a dospělí diváci se pobaví při opětovném zjištění, že dát na první pohled se nevyplácí, a že situace může být někdy opačná, než jak se jeví na začátku. A nakonec je tu ještě poselství, že život je opravdu všude, ať už v nejhlubším vesmíru nebo třeba i …kdekoli jinde. Omlouvám se, ale přece vám neprozradím pointu :).

Česká republika vždy patřila k předním velmocem animovaného filmu. A já bych se velmi ráda přidala k těm, kdo tuto štafetu ponesou dál.