Movie Description

 

O KRÁVĚ

| SYNOPSE
Imaginativní a hravá koláž obrazů ze života krav. Mozaika drobných příběhů z celého světa, v nichž krávy zažívají pozitivní i negativní okamžiky, zobrazuje život zvířete v globálním světě a jeho vztah k člověku. Vizuálně pestré obrazy vykreslují krávu jako citlivého tvora hodného obdivu. Film svou stylizovanou poetikou, hravostí a humorem dává naději na lepší svět.

 

| TRAILER

 

| ŠTÁB
Režie, výtvarno – Pavla Baštanová
Námět – Pavla Baštanová
Scénář – Eva Prchalová
Střih – Jan Daňhel
Animace – Bára Halířová, Jénay Vogel
Zvuk, Hudba – Peter Bräker
Producent – Mária Môťovská (MAUR film, CZ)
Koproducent – Sereina Gabathuler (Dschoint Ventschr Filmproduktion, CH)

Technika – 2D animation, collage
Délka
– 12:52 min.
Premiéra – 2023

Finančně podpořeno — Státní fond kinematografie, Schweizerische Eidgenossenschaft Confederation Suisse Bundesamt für Kultur, Schweizer Radio und Fernsehen, SRG SSR, Zürcher Filmstiftung, Nadační fond FILM TALENT ZLIN


| KE STAŽENÍ

Plakát – Jpg
Foto Pavla Baštanová – Jpg
Vizuály – Zip (11x jpg)

PressKit – PDF

 

| GALERIE

 


| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Komentář režisérky
Svým filmem toužím pozitivně přispět k aktuální situaci. Ráda bych, aby byl film impulsem k zamyšlení nad životem zvířete – v tomto případě krávy – aby upozornil na to, že je potřeba vnímat každého tvora komplexně, jako živou bytost,  ne pouze jako součást našeho lidského hospodářského průmyslu. Nechci však, aby byl film působil radikálně angažovaný nebo ryze dokumentární a kritický, přestože volně pracuji s fakty. Ty jsem sbírala asi rok a půl z médií, knih i vyprávění a shromáždila tak spoustu bizarních, běžných nebo biologických faktů o kravách. Tyto informace mi pomohly sestavit mozaiku konkrétní příběhů krav z celého světa. Své pocity vyjadřuji nepřímo, pomocí animované koláže, vyprávím je hravou formou a s odstupem tak, že na “kraví život” nahlížím z široké perspektivy – příběh krávy tak může být vlastně zjednodušeným příběhem světa.

Režijní explikace
Vznik tohoto projektu provází nutkavá potřeba vyjádřit civilizační úzkost, která pramení z narůstajících a nevratných globálních problémů. Pokrytectví a pohodlnost lidem často nedovoluje slevit z komfortního životního stylu a svoje postoje změnit. Ti, kdo ale nemají na výběr, jsou zvířata. Jsme svědky vymírání druhů, migrace a změn životních rytmů tisíců zvířat. Svět, který důvěrně známe se mění
a mizí nám před očima.

Svým filmem toužím pozitivně přispět k aktuální situaci. Ráda bych, aby byl film impulsem k zamyšlení nad životem zvířete – v tomto případě krávy – aby upozornil na to, že je potřeba vnímat každého tvora komplexně, jako živou bytost, ne pouze jako součást našeho lidského hospodářského průmyslu. Nechci však, aby byl film radikálně angažovaný nebo ryze dokumentární a kritický, přestože budu pracovat s fakty. Ty jsem sbírala asi rok a půl z médií, knih i vyprávění a shromáždila tak spoustu bizarních, běžných nebo biologických faktů o kravách. Tyto informace mi pomohly sestavit mozaiku konkrétní příběhů krav z celého světa. Své pocity chci vyjádřit nepřímo, pomocí animované koláže, vyprávět je hravou formou a s odstupem tak, že budu na “kraví život” nahlížet z široké perspektivy – příběh krávy tak může být vlastně zjednodušeným příběhem světa.

BIO
Pavla Baštanová je animátorka a ilustrátorka z Olomouce. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde natočila film Mukumú (2017). Stejný příběh se objevuje i v dětské knize, kterou Pavla ilustrovala a která vyšla v roce 2020. Mezi další animované filmy, které Pavla vytvořila, patří Mezi stromy (2015) a Neumím plavat (2016).

Vytváří také ilustrace pro knihy a časopisy a ráda pracuje s klasickými grafickými technikami. Kromě animovaných filmů a ilustrací pracuje na různých animovaných projektech (vizuální styl a znělka pro MFF Juniorfest 2018, 2019, 2020, výukové klipy o umění pro děti ve spolupráci s Univerzitou Palackého Olomouc). Jako animátorka se podílela také na filmech Přes hranici (2020) a Padající hvězda (2017). V její tvorbě je velmi důležitý aspekt přírody a zvířat.