DÉMON SLATĚ | VE VÝVOJI

| SYNOPSE
Snímek zachycuje cestu Josefa Paseky Šumavou. Hledá prostor pro hluboký nádech, prostor pro zklidnění se a pravdivost. Kromě nehostinné šumavské přírody se musí naučit vycházet i se šumavskými obyvateli – s těžaři rašeliny i s podivnými pekelníky. Josef Paseka pomalu zjišťuje, že pokud chce tento kraj pochopit, bude muset odhodit vše, s čím sem přišel. Šumava již před stoletím byla sice Šumavou romantickou, ale také umírající, vykořisťovanou, ničenou, fascinující, magickou a opomíjenou.


| TEASER


 

| ŠTÁB
Režie – Martin Pertlíček
Autor výtvarné stránky – Martin Pertlíček
Scénář
 – Martin Pertlíček a Martin Novotný
Producent – Alena Vandasová, Martin Vandas (MAUR film)

Předpokládaná délka – 15 minut
Předpokládaná premiéra – 2023

Finančně podpořeno Státním fondem kinematografie.

 

| GALERIE

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Režijní explikace

„Představte si. Ráno. Stojíte na šumavském kopci pod lesem. Hledíte do údolí, kde zlehka tančí raní mlha. Někde v dálce zapíská vlak. Vedle vás praská ve venkovních kamnech oheň. Na kamnech stojí hrnek s teplým čajem. Je zima. I když je pokročilé jaro, zde je na všem jinovatka. Čaj vás zahřeje. Kouř, který stoupá z komína od kamen, padá do údolí lehce jako vata. Najednou si uvědomíte, že se spojuje s mlhou v údolí. Vaříte šumavskou mlhu.“

Tento zážitek byl jedním z prvních okamžiků, kdy jsme si uvědomili, že téma Šumavy bychom rádi zpracovali v animovaném filmu. Naším záměrem je natočit film o putování člověka do přírody. O jeho objevování krás šumavských hvozdů i magie vlastní tomuto kraji. Skrze hlavní postavu, Josefa Paseku, klademe sobě a následně i diváku otázku, jakou váhu má lidské chování, popřípadě život ovlivňující negativní způsobem životní prostředí.

V našem případě šumavské lesy. Váhu tomuto tématu ve filmu dodává fakt, že společnost z posledního vlakového kupé, která v našem příběhu zastupuje tu část lidstva, která je k přírodě lhostejná, je pro Paseku zprvu společností, kterou přijme a se kterou je schopný se ztotožnit. Až na základě proměny, kterou projde ve vztahu k přírodě vidíme onen propastný rozdíl. Snažíme se skrze příběh diváku sdělit, že pokud každý sám někdy vyrazíme mimo naše domovy, do míst kam i satanáš jezdí na prázdniny, vrátíme se docela jiní a možná, že i přehodnotíme naše vlastní postoje.