Demon slate

 

DÉMON SLATĚ | VE VÝVOJI

| SYNOPSE
Démon slatě sleduje cestu Josefa Paseky, alter-ega českého expresionistického malíře Josefa Váchala, během jeho výpravy do podmanivé šumavské krajiny. Jeho cílem je najít útočiště, kde může volně dýchat, tvořit a zažít klid a autenticitu. Uprostřed drsné krásy šumavské divočiny Paseka potkává různé podivné tvory, od démonických čertoholubů po kouzelnou kozu a rašelinu hltající těžaře.

Postupně si Josef Paseka uvědomuje, že aby skutečně porozuměl této tajemné oblasti, musí se zbavit předsudků, které si s sebou přinesl. Již před sto lety byla Šumava místem paradoxů, romantickým i zanedbaným, okouzlujícím a záhadným zároveň.

 

| TEASER


 

| ŠTÁB
Režie – Martin Pertlíček
Výtvarník – Martin Pertlíček
Scénář
 – Martin Pertlíček a Martin Novotný
Producent – Kamila Dohnalová (Last films), Martin Vandas (MAUR film)

Předpokládaná délka – 15 minut
Předpokládaná premiéra – 2027

Finančně podpořeno Státním fondem kinematografie.

 

| GALERIE

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Režijní explikace
Představte si. Ráno. Stojíte na šumavském kopci pod lesem. Hledíte do údolí, kde zlehka tančí ranní mlha. Někde v dálce zapíská vlak. Vedle vás praská ve venkovních kamnech oheň. Na kamnech stojí hrnek s teplým čajem. Je zima. I když je pokročilé jaro, zde je na všem jinovatka. Čaj vás zahřeje. Kouř, který stoupá z komína od kamen, padá do údolí lehce jako vata. Najednou si uvědomíte, že se spojuje s mlhou v údolí. Vaříte šumavskou mlhu.”

Vaření šumavské mlhy ve spojení výtvarnými pracemi Josefa Váchala dalo základ pro film Démon slatě. Pro příběh jsme společně se spoluautorem scénáře Martinem Novotným vycházeli ze skutečných cest Josefa Váchala na Šumavu. Takové cesty jsou i pro nás naprostou součástí života, a proto příběh vznikal poměrně organicky. Desítky kilometrů v promočených botách, ze kterých při každém kroku tečou potůčky vody, únava mlží zrak. Kdo zažil hlad a zimu na cestě ví, že se vnitřní zrak naopak zostří, mysl zklidní. Pak se teprve dají vidět věci! Stop motion animací loutek a přírodnin chceme vytvořit mystifikační, ale také ironický jazyk vycházející z literárních děl Josefa Váchal.