Movie Description

AnimovanýKrátkometrážní

DIVOKÉ BYTOSTI

| ANOTACE
Utuží vztah otce se synem společný výlet do přírody? Jsou děti opravdu tak kruté nebo jen hrají nevinné hry? Co udělá učitelka, když už je vše zesynchronizované? Tři příběhy odehrávající se na tajuplném ostrově.

Animovaný film autorů Marty Prokopové a Michala Blaška zahaluje vzpomínky na dětství a dospívání do omamných obrazů a sugestivních zvuků.

| TRAILER

Divoké bytosti / Wild Beasts | Trailer

Trailer na Vimeo – https://vimeo.com/364312577

VOD
Dafilms.cz


| ŠTÁB
Režiséři — Marta Prokopová & Michal Blaško
Animátorka — Marta Prokopová
Střih — Alexander Kashcheev
Zvuk — Jiří Klenka
Hudba — Midi Lidi
Producentky — Simona Hrušovská, Veronika Kocourková, Super film (SK)
Koproducenti — Martin Vandas, Alena Vandasová, MAUR film (CZ)
Premiéra —  River Film Festival (IT), září 2020

Finančně podpořeno slovenským Audiovizuálním fondem a Státním fondem kinematografie.

Slovensko / 2019 / 9 min. / bez dialogů

| KE STAŽENÍ 

Plakát
JPG 3MB

Presskit
Word Docx | PDF

Vizuály
Zip (jpg 9MB)

 

| GALERIE

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Jak vznikaly jednotlivé příběhy filmu Divoké bytosti? Je v příbězích něco z vás nebo naopak příběhy vás při tvorbě nějakou mírou ovlivňovaly?
Marta: Když jsme s Michalem pracovali na příbězích, ani mě nenapadlo, že mi jednoho dne budou situace a postavy připadat tak povědomé. Tento film se mi tak dostal pod kůži, že se z něho ještě budu muset vzpamatovat. Zejména během výroby jsem měla možnost poznat každou postavu trochu jinak. Jejich filmový příběh jsem z určitého pohledu prožívala spolu s nimi.
Michal: Při jejich tvoření šlo především o to, aby společně podpořily náladu filmu a určitým způsobem vykreslovaly ten absurdní svět. Autobiografické prvky tam nejsou žádné, a právě to podle mě umožnilo volnější konstrukci celého filmu.

Proč jste si vybrali téma dětství a dospívání?
Marta: Tato část života mě absolutně fascinuje. Děti jsou autentické, upřímné, plné ideálů. Ráda pracuji s dětským hrdinou. I když v tomto případě to bylo velmi náročné – témata jsou velmi těžká a tento autorský proces pro mě nebyl vůbec jednoduchý. Často jsem přemýšlela nad tím, jak a proč se v dospělosti vytrácí právě autenticita a idealizmus – byla to zajímavá tvořivá a osobní cesta.
Michal: Ono to nějak vyplynulo z prvních konzultací nápadů. Zranitelnost dětí nám umožnila je situovat do hraničních situací a tím představit komplikovanější vztahy mezi postavami. Vzhledem k tomu, že jde o krátkometrážní formát, neměli jsme velký prostor na hloubkovou expozici postav, proto jsme pracovali s archetypálnějším představením našich hrdinů, aby byli divákovi povědomější a známější.

Divoké bytosti, podobně jako tvoje předcházející filmy, Marto, rozebírají témata, které jsou velmi úzce spjata s člověkem, jeho pocity a emocemi. Vždy jsou zasazené do světa, kde zvířata přebírají lidské vlastnosti a naopak. Proč?
Marta: Snadněji se mi přes takovéto postavy komunikuje s divákem. Myslím, že tato forma ulehčuje vstřebání tématu, dává jakýsi nadhled – i když v celku jde o jakousi kritiku a reflexi vlastní lidské bytosti nebo společnosti. Někdy nabízí vícero vrstev, významů nebo pracuje se symbolikou.

Oba jste výrazné autorské osobnosti. Jak probíhala vaše spolupráce při tvorbě Divokých bytostí?
Marta: Myslím, že každý z nás se věnoval tomu, v čem vyniká. A na konci tohoto příběhu jsou Divoké bytosti :).
Michal: Spolu s Martou jsme před lety vytvořili tři příběhy, které jsem následně nahodil do podoby scénáře. Další tvořivá část a animace poté připadla na Martu a já jsem se dostal ke slovu při střihu ve spolupráci s Alexandrem Kashcheevem.

V Divokých bytostech cítíme, Marto, tvůj autorský rukopis – především ve vizuální stránce celého filmu.
Marta: Vizuál filmu je komplikovaný, ale zároveň čistý. Snažila jsem se přeměnit své myšlenky v rámci atmosféry tak, aby splynuly s příběhem. Každá rostlina, každý kámen mají pro mě určitý význam. Jako perfekcionista myslím, že mě ještě čeká dlouhá tvořivá cesta. Navzdory tomu doufám, že se mi podařilo přiblížit se ke své abstraktní představě, což mě nesmírně těší.