Movie Description

Zuza v zahradách

| SYNOPSE
Zuza je malá holčička, která jezdí s mámou a tátou do zahradní kolonie za městem. Jednoho dne potká černého psa a objeví tajemnou zahradu. Kdo tam bydlí? Zuza se trochu bojí. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale najdete na cestě jeho klíč?

 

| TRAILER


| ŠTÁB
Scénář, výtvarno, režie, animace – Lucie Sunková
Námět podle knihy Jany Šrámkové
Kamera – Jaroslav Fišer
Střih – Anna Ryndová
Hudba – Aliaksandr Yasinski
Zvuk – Martin Večeřa

Vedoucí výroby – Marcela Vrátilová, Erika Paulinská
Producenti
 – Alena Vandasová, Martin Vandas – MAUR film / Česká republika
Koproducenti – Simona Hrušovská, Veronika Kocourková, Monika Lošťáková, Zuzana Jankovičová – SUPER film / Slovensko

| TECHNICKÉ DETAILY
Anglický název – Suzie in the Garden
Animační technika – malba na skle
Rok výroby – 2022
Délka – 13 min. 19 sek.
Jazyk – česky, anglicky, slovensky
Formát – DCP + HD
Rozlišení – full HD
Rychlost – 24 fps
Poměr – 1,66:1

Finančně podpořeno Státním fondem kinematografie a slovenským Audiovizuálním fondem.

| Selection
Berlinale Gkids 2022
Festival Europeen du film Court Brest, Oberhausen, Tirana International Film Festival, Warsaw Film Festival, ISFF Zubroffka, Monstra Lisbon Animated Film Festival, Uppsala International Short Film Festival, Reykjavík IFF, Dok Leipzig, BFI London, MIAF – Melbourne International Animation Festival.

| Ocenění
Best of Tricks for Kids – Stuttgarter Kinderfilmtage – ITSF (International Festival of Animated Film Stuttgart); ZLATÝ STŘEVÍČEK za nejlepší animovaný film pro děti Zlín Film Festival 2022, Cena dětské poroty na Internationale Kurzfilmtage Oberhausen; DAFilms Award a ECFA Award na Festival BAB za nejlepší evropský krátký film

| Nominace
Český lev (březen 2023), ECFA Award 2022 (únor 2023)

| Kinodistribuce
Francie, Belgie, Řecko, Taiwan a další on-line distribuční uvedení


| KE STAŽENÍ
Plakát
PDF

P
resskit
Docx / PDF

Vizuály
Vizuály, Making of, fotografie Lucie Sunkové
Zip (JPG)

Autorka – Lucie Sunková
Jpg

 

| GALERIE


| GALERIE – MAKING OF| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Režijní explikace
Zuza v zahradách by měl být krátký animovaný film vytvořený technikou malby na skle. Animace malovaná olejovými barvami na skle je ruční animace a vzniká přímo pod kamerou na multiplánovém stole. Pohyb, vytvořený pomocí tahů štětce a jejich postupného umazávání a překreslování má svůj neopakovatelný charakter. Touto technikou jsem natočila 5 svých předešlých krátkých filmů. Když jsem po dokončení mého posledního animovaného filmu (STROM / L’ARBRE) přemýšlela, jakým způsobem pokračovat dál a kam posunout tuto technologii animace, velmi mě lákala odvážnější dynamika a symboličtější výtvarná stylizace. Doposud jsem se věnovala převážně filmům zaměřeným na dospělého diváka, ale zároveň jsem se překvapivě setkala i se zájmem dětí (např. cena dětského diváka na festivalu Fantoche ve Švýcarsku) a s jejich vnímáním tohoto typu animace. Proto jsem uvažovala, že bych se tentokrát ráda pokusila o film pro děti, ale s takovým přesahem, aby zaujal i dospělé. Mám pocit, že takových filmů vzniká v dnešní době málo a přitom právě z takového přístupu čerpala v historii česká animovaná škola a byla v tom jedinečná.

Když se mi dostala do ruky kniha Jany Šrámkové, hned mě napadlo, že právě takový příběh hledám. Příběh prolínající lyriku s epikou, který je zároveň zábavný i tajemný. Knihu vydalo v roce 2015 nakladatelství Labyrint s podporou Ministerstva kultury ČR a knížka si získala zájem čtenářů i mnoho pochvalných recenzí. Text Jany Šrámkové je křehký, jemný a přitom vlastně velmi civilní. Laskavě a naprosto nekýčovitě přijímá dětskou optiku vidění světa. Dokáže se vžít do myšlení malé holčičky, rozumět její fantazii, strachům, obavám i půvabné dětské sebestřednosti. Hovoří jazykem dětem velmi srozumitelným a zobrazuje svět jejich nejvlastnějším způsobem. Zároveň ale dokáže vyvolat v dospělém vzpomínky na okamžiky a situace, které sám v dětství prožil. Mrazení v zádech, když se člověk ocitl v nějakém tajemném místě, nebo potkal nějakou zvláštní osobu.

Tady mě asi nejvíc ovlivnily vlastní zážitky z dětství – v sousedství naší zahrady byl starý cihlový dům, zpustlá zahrada a na lavičce před domem vždycky seděl starý zamračený muž v černém obleku. Pamatuji si, že jsem kolem tohoto domu vždycky rychle proběhla, pokud možno velkým obloukem, ale zároveň mě velmi fascinoval a toužila jsem rozluštit jeho tajemství. Příběh malé Zuzy je vyprávěný lineárně, ale její komentář, který bude ve filmu použitý, umožňuje s nadsázkou posouvat se v ději vtipnou zkratkou a zároveň nám dá nahlédnout do jejího vidění světa. Atmosféru podpoří také vystavění zvukové složky filmu – ruchů, atmosféry i hudby. V této nové verzi scénáře a storyboardu jsem se pokusila o preciznější vypracování struktury příběhu, odstranila nedůležité a příliš vysvětlující části a naopak se snažila co nejúčelněji podpořit zamýšlený obsah. K zásadním změnám došlo také v mluveném slově, kde z použití více stylů (vnější komentář, vnitřní hlas Zuzy, dialogy) jsem ponechala pouze dialogy a k tomu Zuziny vysvětlující úvahy.
Ráda bych navázala na svou předešlou spolupráci s jednotlivými členy štábu a na naše společnou zkušenost s výrobou animovaného filmu. Počítám s využitím obrazové počítačové postprodukce, která je dnes samozřejmou součástí i v případě ručně animovaných filmů. Použila bych ji především pro klíčování dalších vrstev obrazu, čistění záběrů a barevné korekce. A v neposlední řadě také k simulaci pohybu kamery, který není možný přímo při natáčení, z důvodu multiplánového snímání.

Příběh Zuza v zahradách cítím jako dialog s dětstvím, výlet do jeho krajiny, kde snovou realitu i pravdivost je možné vyjádřit právě prostřednictvím animace. Mělo by tak vzniknout poetické vyprávění o překoná vání strachu a předsudků a také o půvabu odlišností.

 

| MEDIÁLNÍ OHLASY

Česká televize
Události v kultuře / 11. 2. 2022 (čas 10:56)

iDnes.cz – Na Berlinale jede Zuza či Kafka
www.idnes.cz / 14. 1. 2022

Aktualne.cz Festival Berlinale uvede i českou tvorbu
https://magazin.aktualne.cz / 14. 1. 2022

iRozhlasc.cz – Poetický příběh z kouzelné zahrady 
irozhlas.cz / 14. 1.

Takhle vzniká animovaná Zuza. Každé políčko musí filmařka namalovat na sklo
Novinky / 2. 2. 2021

Animace na skle ve filmu
Události v kultuře / 12.1.2021 (čas 11:02)