Knofilk - Maur film

 

KNOFLÍK | VE VÝVOJI

 

| SYNOPSE
Obrovská oděvní továrna, kdesi daleko na Východě. Ženy a děti v monotónním rytmu přišívají knoflíky na látku a jsou jakoby také součástí soustavy strojů. Jedna dělnice má na svém pracovním místě v rámu obrázek dívenky s látkovým králíčkem.

A je to právě ona, kdo přišije k látce knoflík, který je naprasklý. Třídící stroj knoflík vyhodnotí jako vadný kus, ustřihne ho a posílá do procesu likvidace. Z korby náklaďáku, plné zmetků a odstřižků, ale knoflík v dešti sklouzne na silnici a uniká tak svému osudu.

Po silnici se proudem valí voda. Naprasklý knoflík na malou chvíli poslouží jako záchrana topícího se brouka, při cestě kanalizací ale brouk nakonec stejně utone. Vzápětí vyplavený knoflík nalezne dívenka a z knoflíku se stane oko jejího králíčka.

Nenadálá exploze smete vše kolem a na zemi zůstává ležet jen králíček slepě zírající okem z naprasklého knoflíku. Tak ho jako memento zkázy zachytí objektiv fotografa.

Knoflík ukořistí obří krkavec. Látkový králíček má teď místo oka černou díru, ze které se vynoří zástup dívenek. Krkavec letí pryč. Za letu se s ním do boje o knoflík pustí bílý racek vyslaný zástupem dívenek a knoflík v té přetahované vyhraje svobodu.

Padá k moři a přistane na nákladní lodi. Tam ho zvedne fotoreportér a jako talisman ho přinese na opulentní výstavu fotografií.

Výstavě vévodí velká fotografie králíčka s knoflíkovým okem.

Na vernisáži popíjí šampaňské i žena ve svetru vyrobeném v továrně, ale všechny její knoflíky jsou bezchybné. Návštěvníci si výstavu prohlížejí prázdnýma očima, mají místo nich černé díry. Vzadu za nimi se objeví dívenka, která jediná oči má. Zakryje si je dlaněmi a zpod jejích rukou se místo pláče valí záplava naprasklých knoflíků. Všichni si začnou prasklé knoflíky přišívat na oblečení. Továrna na Východě je začíná masově vyrábět…

…a původně naprasklý knoflík praská vejpůl. Svět se zastavuje. Z mlhy se objeví dívenka, v ruce má půlku knoflíku. Opatrně vyloví z louže u kanálu brouka. Mrtvý brouk, který na něm leží, vzlétne.

 

| ŠTÁB
Režie, scénář, výtvarno
 – Lucie Sunková
Producent – Alena Vandasová, Martin Vandas (MAUR film, CZ)

Animační technika – 2D animace /kresba, pastel, malba na sklo, koláž/
Předpokládaná délka – 8 minut

 

| GALERIE