Movie Description

MIMI & LÍZA – ZAHRADA

| SYNOPSE
Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi, a je překvapená, když nic nevyhazuje.

Pro Mimi jsou totiž všechny staré věci doma pevnými body a malými jistotami ve tmě. Líza se rozhodne vyhodit svůj starý červený míč. Ten ale zapadne za kontejner a dívky díky němu objeví tajné dveře do nádherné Zahrady kouzelného Zázračníka, který je vezme na rychlou cestu skrze všechna roční období. Jenže když na konci kouzelné cesty najdou vyhozený míč a vhodí ho do kontejneru, z věcí uvnitř se složí a oživne obrovská Obluda. Obluda je plná radostné touhy. Chce si hrát. Na odmítnutí ale zareaguje agresivně. Spolkne Zázračníka a způsobí totální rozvrat Zahrady.

Mimi s Lízou podniknou cestu do jejího břicha, aby vysvobodily Zázračníka a až tam pochopily, že Obluda vlastně není zlá, jen nešťastná a rozzuřená, protože se cítí odmítnutá a opovržená. Dívky tam ale zároveň objeví i její ohromný potenciál být užitečnou a vyléčit Zahradu. Na konci příběhu Mimi s Lízou zjišťují, že i k materiálním věcem je třeba přistupovat s láskou, respektem a že každý předmět má svůj účel. Toto radostné poznání dívkám pomůže si uvědomit svou spoluzodpovědnost vůči světu, který je obklopuje a zároveň je inspiruje aktivně ho přetvářet.

 

| PŘÍBĚHY
KAM ZMIZEL STÍN?
Je parný den, slunce hřeje. Mimi a Líza se chtějí na šedém atriovém dvoře domu pohoupat, ale je jim moc teplo. Bylo by fajn zasadit zde strom, který by dělal stín. Líza spatří jeden malý bonsaj na spodním balkoně. Patří sousedovi Zelinkovi. Láká Mimi na balkon, který se v okamžiku, kdy se na něj holčičky dostanou, změní v divokou džungli plnou všelijakých tropických rostlin a zvláštních zvuků. A kdesi v té džungli roste strom, který by se tak hodil na jejich dvůr. Dívky však musí nejprve odhalit lsti záludných lián, které se o svůj prales nechtějí s nikým dělit a utéct před obrovskou žábou a masožravou rostlinou.

Když se konečně dostanou k tomu správnému stromu, čeká je pan soused Zelinka a z divoké džungle je opět balkon. Pan Zelinka má ale zázračné semínko a v okamžiku z něj vyroste krásný, mohutný strom, který vrhá příjemný stín. Když se pod ním holčičky houpají, z kapes jim vyletují semínka, která na ně napadala v „džungli“. Zachycené ve stínu stromu klíčí, rostou a kvetou. A tak se Mimi a Líze podařilo změnit pustý dvůr na okouzlující zahradu plnou rostlin, barev a vůní.

NEVIDITELNÁ RYBA
Mimi je výborná ve hře na schovávanou. Vždy se dokáže skrýt tak, že ji Líza nenajde. Zato ona objeví Lízu vždy. Právě tehdy, když opět v této hře prohrává, přichází paní Rybáčková. A nese si do svého akvária krásnou novou rybu. Je to neobyčejná ryba, když se bojí, umí být neviditelná, jednoduše zmizí.

Akvárium je obrovské. Plavou v něm malé červené rybičky. Paní Rybáčková věří, že rybičky svoji novou kamarádku přijmou mezi sebe a budou si s ní pěkně hrát. Ale Líza hned vidí, že tomu tak není. Rybičky na novou rybu dokonce útočí a smějí se jí, takže ryba strachem zmizí. Nezbývá než skočit do akvária spolu s Mimi, která je právě při hledání největší expertka. Vidí přece ušima a rukama. Dívky rybičkám vysvětlí, že být jiný, není žádná chyba. Spolu pak novou rybu zviditelní ve vlnách akvária. Všechno dobře dopadlo, teta Rybáčková se těší, že rybička je opět viditelná, jen Mimin táta se diví návrhu své dcerky jít si zaplavat do akvária.

VANILKOVÝ DEN
Dodržet správný postup a množství může být někdy docela důležité. A protože Mimi a Líza pečou bez receptu, pouze od oka, či spíše od nosu, koláčového těsta je nepočítaně a téměř zaplaví celý dům. Ještěže paní Sladká má dost bábovkových forem, a tak se nakonec dostane pro všechny obyvatele domu.

BUBLINKOVÝ VESMÍR
Kolik stojí jedna velká bublina a kolik jen o něco větší planeta? Realitní agent Izidor Spekulák rád prodává cokoli a komukoli. Tentokrát mu naletí na slevy i Mimi a Líza.
Ale i díky nim je pak pohled na večerní oblohu plnou třpytivých hvězd tak nádherný.

 

| WEBOVÉ STRÁNKY
www.mimializa.cz

 

| TRAILER

| ÚVODNÍ PÍSEŇ – zpívá Sara Sandeva

 


| ŠTÁB

Režie – Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová
Scénář, námět – Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Ivana Šebestová
Dramaturg – Anna Vášová, Halka Marčeková
Autor výtvarných návrhů – Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová, Boris Šima
Střih – Matej Beneš
Hudba – Lucia Chuťková
Zvuk – Martin Merc
Dabing – Linda Rybová, David Prachař, Dagmar Pecková, Arnošt Goldflam, Viktor Preiss, Linda a Karolína Křišťálová a další…

Producenti – Fool Moon (Katarina Kerekesova, SK), RTVS (SK), MAUR film (Martin Vandas, Alena Vandasová, CZ)

Délka – 65 minut
Premiéra – 21. dubna 2022

Projekt byl podpořen slovenským Audiovizuálním fondem a Státním fondem kinematografie.

 

| KE STAŽENÍ
Presskit Docx / PDF

Vizuály   JPG / ZIP

Dabing Fotografie JPG / ZIP

Plakát JPG  | PDF

Edu materiály
A3 – barevná, 2 strany / se spadem a ořezovými značkami PDF
A4 – barevná, 4 strany / čistý formát PDF
A4 – černobílá, 4 strany / čistý formát PDF

Omalovánky a bludiště
A4 – černobílá, 1 strana / čistý formát PDF

| MEDIA
vltava.rozhlas.cz – Trochu thriller, trochu výchova. Každopádně skvělá zábava. Do kin přichází další animovaný film s holkami Mimi a Lízou

 

| GALERIE