Movie Description

Dcera – Daria Kashcheeva

| SYNOPSE
Mladá dívka v sobě schovává vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.


| PUTOVNÍ VÝSTAVA
Chtěli byste pro své prostory získat putovní výstavu Trojhlasu? Podívejte se zde PDF na rozměry výstavních beden a fotogalerii.

 

| TRAILER  

TRAILER na Vimeohttps://vimeo.com/340238110

 

| ŠTÁB
Režie, scénář, animace Daria Kashcheeva
Střih Alexander Kashcheev
Hudba Petr Vrba
Kamera Daria Kashcheeva, Bargav Sridhar
Zvuk
Daria Kashcheeva, Miroslav Chaloupka
Osvětlení Bargav Sridhar
Producent Zuzana Roháčová (FAMU)
Koproducent Martin Vandas (MAUR film)
Finančně podpořeno Státním fondem kinematografie

Mezinárodní premiéra 10.6.2019 – Mezinárodní festival animovaných filmů Annecy
Česká republika / 2019 / 14 min. 44 sek. / bez dialogů


| KE STAŽENÍ

Presskit
Presskit – Google drive

Plakát
Plakát – Google drive

Vizuály v HD
Vizuály – Google drive

 

| TISKOVÉ ZPRÁVY
TZ Docx Annecy 6. 2019 | TZ Docx Finále Oscarů 8. 2019

 

| MEDIÁLNÍ OHLASY

Česká televize | 168 hodin: Oscarová Dcera
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/220452801100119/obsah/745037-oscarova-dcera

Novinky: Daria Kaščejevová po nominaci na Oscara: Počítačovou animací jsme přesycení
https://www.novinky.cz/kultura/filmy-serialy/clanek/daria-kascejevova-po-nominaci-na-oscara-pocitacovou-animaci-jsme-presyceni-40309978

Seznam Zprávy: Český film nominovaný na Oskara: Diváky můj snímek i rozplakal, říká autorka
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nektere-divaky-muj-snimek-i-rozplakal-kazdy-se-v-tom-pribehu-muze-najit-doufa-vitezka-studentskeho-oscara-79331

Show Jana Krause: Daria Kashcheeva
https://www.youtube.com/watch?v=mLyJV2gtmE0

DVTV: Studentka FAMU s šancí na Oscara: Loutkový film na ruční kameru ještě nikdo netočil
https://video.aktualne.cz/dvtv/studentka-famu-s-sanci-na-oscara-loutkovy-film-na-rucni-kame/r~783fc5d4395b11ea84260cc47ab5f122/

Český Rozhlas Vltava: Intimní a intenzivní film Dcera je nominován na Oscara
https://vltava.rozhlas.cz/intimni-a-intenzivni-film-dcera-je-nominovan-na-oscara-7961783

Forbes: Jak se dělá oscarový animák? Klíčem je originální nápad a odhodlání, říká Daria Kashcheeva
https://www.forbes.cz/jak-se-dela-oscarovy-animak-klicem-je-originalni-napad-a-odhodlani-rika-daria-kashcheeva/

iRozhlas: Animátorka Daria Kashcheeva převzala studentského Oscara. V děkovné řeči vyzdvihla FAMU a Česko
https://www.irozhlas.cz/kultura/film/daria-kashcheeva-studentsky-oscar-dcera-animace-film-famu_1910180746_kro

 

| GALERIE

| ZAJÍMAVOSTI

Dcera bude uvedena v české kinodistribuci na jaře 2020 ve spolupráci s Aerofilms, spolu s několika dalšími úspěšnými animovanými filmy studentů FAMU.

Pracovní název snímku Dcera byl Ptáče (The Bird), autorka se těsně před dokončením rozhodla pro změnu.

Režisérka již nyní pracuje na svém absolventském filmu, který by měl být dokončen na FAMU rovněž v koprodukci se společností MAUR Film v průběhu roku 2021.

Film je součástí pásma Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací. Ty vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni.

Posledním českým animovaným filmem, který se dostal do užšího výběru ceny Oscar, na tzv. shortlist, byl rovněž FAMU snímek Happy End režiséra Jana Sasky. Stalo se tak v prosinci 2016, ale film se bohužel neprobojoval do finální pětice.

Jediným tvůrcem českého původu, který zvítězil v kategorii Best Animated Short Film, byl režisér a animátor Jan Jaroslav Pinkava. V roce 1998 byl soškou Oscar oceněn jeho film Gerriho hra, který produkovala americká společnost Pixar.

 

| DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Krátký film Dcera je součástí koprodukčního projektu Trojhlas. Jde o spojení tří zajímavých studentských filmů, které vznikly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeská univerzita v Plzni. Více podrobností zde.

Jeho autory – Daria Kashcheeva, Marie Urbánková a Martin Pertlíček – spojuje zaujetí pro filmovou loutku i potřeba osobního autorského sdělení. Projekt producentsky vedou absolventky magisterského studia oboru produkce pražské FAMU – Mária Moťovská a Zuzana Roháčová, které se i do budoucna chtějí věnovat filmové animaci a i pro ně jde zároveň o příležitost pracovat producentsky, pod zaštítěním společnosti MAUR film, která se dlouhodobě a systematicky orientuje na vyhledávání a podporu animačních talentů. Producent Martin Vandas byl iniciátorem tohoto „meziškolního“ propojení více filmů do minipásma.

 

|  SEZNAM CEN

Rok 2019
– The 46th Student Academy Award (Student OSCAR), the gold medal in International Animation film / category The 92nd Academy Awards Nomination in the category The Best Short Animatied Film
– Annecy International Animated Film Festival (France) 10/6-15/6 2019 Cristal for the Best Student Film / Young Jury award for the best Student film
– Insomnia animation festival (Russia) 18-22/7 2019 The best film of the international competition – Young animation
– Melbourne International Film Festival (Australia) 1-18/8 2019 City Post Award for Best Animation Short Film
– Fantoche International Animation Film Festival (Switzerland) 3-8/9 2019 Best film of Fantoche
– World Festival of Animated Film Varna (Bulgaria) 11-15/9 2019 The best student film
– Tirana International Film Festival (Albania) 23-29/09 2019 The Best Student film
– Sweaty Eyeballs Animation Festival (USA) 4-6/10 2019 Best Student Animation Award
– Balkanima (Serbia) 1-6/10 2019 Best Student film
– Taichun International Animation Festival TIAF (Taiwan) 11-20/10 2019 Grand Prix for the best Student Film
– Animafilm (Azerbaijan) 18-20/10 2019 Best Short Animated Film
– Bucheon International Animation Festival BIAF (South Korea) 18-22/10 2019 AniG‘s Choice and 1st Prize
– International Student Film Festival (Turkey) 21-25/10 2019 Best Cinematography award
– ReAnimania (Armenia) 24-29/10 2019 Best Graduation Film
– Kuandu International Animation Festival 27.10-3.11 2019 Best Student Film Award
– Primanima (Hungaria) 30/10-2/11 Best Graduation Film, Primasound jury – best sound design
– Big Cartoon Festival (Russia) 25/10-4/11 2019 Critics´ prize
– Baku International Short Film Festival 6-9/11 2109 Best Animated Film Award and Best Animation Director
– Stop Trick in Lodz (Poland) 8-10/11 2019 Lodz Audience Grand Prix
– Ajayu International Animation Festival (Peru) 6-10/11 Grand Prix at the Main Competition
– Denver Film Festival (USA) 30/10-10/11 Marilyn Marsh Saint-Veltri Award for Best Student Animated Short Film
– VGIK student film festival (Russia) 12-15/11 Best Animated Film
– Norwich Film Festival (UK) 4-17/11 Best Animated Film
– Palm Springs Intl. Animation Festival & Expo (USA) 14/11 Best Animated Short
– Cinanima (Portugal) 11-17/11 International Student Film Competition Award
– FESTIVAL DU FILM COURT DE VILLEURBANNE 16-25/11 2019 (France) Best Award of the Short Animated Competition
– Rome Independent Film Festival – RIFF Awards (Italy) 15-22/11 The winner at the Animation short section
– PÖFF Shorts – Black Nights Film Festival 19-27/11 (Estonia) The winner at the New Talent competition
– Anilogue International Animation Festival (Hungary) Best Short Film
– Cyprus International Film Festival "Golden Aphrodite" (Cyprus) 22-30/11
– ISFF ZUBROFFKA (Poland) 4-8/12 Best film in the EASTWARD WINDOW Competition and THE BEST ANIMATION
– Contemporary Animation Festival ICONA (Greece) 29/11-1/12 2nd place by the Jury in Student Short Animation Category
– Cinemaiubit (Romania) 3-7/12 The Best Animation Film
– Whistler Film Festival (USA) 4-8/12 International ShortWork Award

Rok 2020
–  Jaipur International Film Festival (India) 17-21/01 The Best Animation Film
– Sundance Film Festival (USA) 23-29/01
– Cena České Filmové Kritiky 2019 v kategorii MIMO KINO
– Animotion Film Festival (Italy) The best stop motion animated film
– Filmwochenende Wurzburg (Germany) 30/1-2/2 Best short award
– VOID – International Animation Film Festival (Denmark) 30/1-8/2 Best Graduation Film
– New Jersey Film Festival (USA) Spring 2020 Best Animation
– SPIFF World Cup of Genre Cinema (Russia) 14-17/2 Audience award, Best DOP, Best Sound design, Best Editing in the category Drama
– McMinnville Short Film Festival (USA) 21-23/2 WILL VINTON AWARD FOR BEST ANIMATED FILM
– International Film Festival ZOOM – ZBLIZENIA (Poland) 24/1-1/3 2020 The Best Animated Film
– Japan Media Arts Festival Contest (Japan) 6/3 New Face Award
– Watersprite International Student Film Festival (UK) 6-8/3 The Best Animation Award, The Best Directing Award, The Film of the Year Award
– Short Movie Club (Belarus) 14/3 The Best Animation
– International Innovation Film Festival (Switzerland) 10-15/3 Best Animated Short Film
– European Film Festival 6-13/3 (France) Best Animated Short
– Tokyo Anime Award Festival (Japan) Grand Prix Award
– Animation Dingle (Ireland) 20-21/3 Best Stop Motion Award
– GLAS Animation Festival (USA) 19-22/3 New Talent prize
– Akbank Short Film Festival (Turkey) Best International Short Film
– Mecal Pro 2020 (Spain) second prize by the Animation Jury
– Stuttgart Festival of Animated Film 2020 (Germany) Young talent award
– Monstra 2020 (Portugal) Best Student film from the Junior Jury, and Special Senior Jury Award.
– Palm Springs International Shortfest 2020 (USA) The Best Student Animated short
– NAFF 2020 (Portugal) Grand Prix and the Best Student Film
– Animakom fest 2020 (Spain) Special Jury Award
– Supertoon- Int Animation Festival 2020 (Croatia) The best student film
– Desertscape International Film Festival 2020 (USA) Best Animated Short Animafest Cyprus 2020 (Cyprus) Grand Prix
– Flipbook film festival 2020 (Macedonia) Audience award
– Still voices short film festival 2020 (Ireland) Grand Prix
– THE CILECT PRIZE 2020 for the best animated film
– Glasgow Short Film Festival 2020 (USA) Audience Award for International Short Film
– Cinema Camp Film Festival 2020 (Spain) The Best short film, The best directing
– Hiroshima International Animation Festival 2020 (Japan) Grand Prix
– BuSho 2020 (Hungarian) Best Animation film award
– IKAR 2020 (Russia) Best Animation
– Chilemonos 2020 (Chile) First place in the International School Short Film Competition
– NEISSE FILM FESTIVAL 2020 (GERMANY) BEST SHORT FILM
– Europian Short Film Festival 2020 (Germany) The Audience Award
– MAFICI 2020 (Spain) best Aniamted short Film award
– Animafest Zagreb 2020 (Croatia) Best Film for Children
– Sedicicorto Forlì International Film Festival 2020 (Italy) ANIMALAB Award
– Anifilm 2020 (Czech) Best Student film in the International competition, Best Student Czech Film, Best Czech Animated film
– Ca´Foscari Short Film Festival (Italy) GRAND PRIX
– Festival BAB (Slovakia) St. Vojtech prize
– Monstronale Filmfestival 2020 (Germany) 1st place in the international competition
– Visualis Film Festival 2020 (Russia) Best Animated film
– Ridgefield Independent Film Festival 2020 (USA) Best Animated film Best Animated film
– Banjaluka International Animated Film Festival 2020 (Bosnia and Herzegovina) Award for the best puppet animation
– TOFUZI International Animated Film Festival 2020 (Georgia) Best Directing award
– Cardiff Animation Festival 2020 (UK) Audience award
– Underexposed Film Festival 2020 (USA) Best Animated film
– International Short Film Festival Berlin Interfilm Berlin 2020 (Germany) Best Animation
– Filmschoolfest Munich 2020 (Germany) Best Animation
– China (Beijing) International Student Animation Festival Aniwow (China) Golden Petals Best Short Animation
– Athens Animfest 2020 (Greece) 1st Award in the Student Competition
– OLHO animation film festival 2020 (Portugal) Best Student Animation
– Pixelatl International Animation Film Festival (Mexico) 3-7/9 Jury special mention
– Philadelphia Film Festival (USA) 17-27/10 2019 Honorable Mention recognition by our Shorts jury
– Russian Indie Film Festival (Russia) 18-20/10 2019 Special mention by the Main Judge of Animation Jury Benoit Berthe Siward
– Stop Trick in Lodz 8-10/11 2019 Special mention from Weronika Płaczek (Director of ANIMOCJE International Animated Film Festival)
– Reanima (Norvegia) 14-17/11 Jury special mention in Student Category
– Kinoproba Festival (Russia) 1-5/12 special jury diploma for a cinematic break through in puppet animation
– Animax Skopje Fest 2019 (Macedonia) 22-24/12 Special Jury Prize
– SPIFF World Cup of Genre Cinema (Russia) 14-17/2 Special mention of the Jury member Nikita Ordynskiy and Special mention of the Jury member Manuel DeCoco
– Imaginaria 2020 (Italy) Jury Special Mention
– The Tel Aviv International Student Film Festival 2020 (Israel) Special Mention Award
– Stop Motion Our FEST 2020 (Argentina) Jury Special Mention
– Animocje 2020 (Poland) Jury Members special mention
– XIX Reggio Film Festival 2020 (Italy) SPECIAL MENTION by the SNCCI (Italian Movie Critics National Syndicate) jury