Od 3. listopadu 2022 do 28. února 2023 mohou ostravští fanouškové kinematografie zavítat na výstavu Světy české animace. Ta měla svou premiéru již letos v prostorách pražské holešovické tržnice, kde ji navštívily stovky zájemců. Unikátní výstava mapuje 75 let tuzemské animace a představuje animaci od jejích úplných začátků až po současnost.

Společnost MAUR film zapůjčila kulisy hned z několika svých filmů. Loutkový animovaný film Fimfárum ukáže ručně vyrobené loutky nebo režisérka Lucie Sunková vystavuje své nasvícené obrazy, které namalovala olejovými barvami pro svůj krátkometrážní film Strom. Návštěvníkům se také představí Dcera, která si došla do Hollywoodu pro studentskou sošku Oscara. 

Výstavní prostor je rozdělen do několika částí. V té první návštěvník objeví svět optických hraček, hříček a technických vynálezů, které vedly k objevu kinematografie a posléze vzniku animace. Odhalí její principy, techniky a technologie používané od dob jejího vynálezu do současnosti.

Ve druhé části je shromážděna řada originálních artefaktů z filmů – kresby, výtvarné návrhy, obrázkové scénáře, loutky, rekvizity a dekorace. Zároveň tato část obsahuje shrnutí významu a úspěchů našich tvůrců. V další části výstavy mají diváci možnost si některé animační techniky vyzkoušet sami v malých studiích opatřených snímací technikou.

Kdy 3.11.2022 – 28.2.2023

Kde Národní zemědělské muzeum Ostrava, Vítkovice 3033, Ostrava

— Výstava