feature-img-vlasta-pospisilova

 

Dnes nás zasáhla náhlá smutná zpráva, že ve věku 87 let zemřela animátorka a režisérka paní Vlasta Pospíšilová, poslední ze slavné gardy animátorů Jiřího Trnky.

Vlasta Pospíšilová absolvovala v roce 1956 Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze, obor loutkářství a scénické výtvarnictví a jako čerstvá absolventka nastoupila do tehdy již světoznámého Studia Jiřího Trnky, kde právě vznikal proslulý celovečerní film Sen noci svatojánské. Již na tomto filmu prokázala mimořádní animátorský herecký talent a byla pak Mistrem Trnkou pověřována těmi nejnáročnějšími hereckými úkoly.

Proslulá je zejména její animace paní Husy z Trnkova boccacciovského filmu Archanděl Gabriel a paní Husa. Krom animace klasické loutky Vlasta Pospíšilová bravurně ovládala i animaci plošek a objektovou animaci, což předvedla zejména ve filmech Jana Švankmajera Žvahlav a Možnosti dialogu.

Jejímu animátorskému mistrovství se poklonil režisér Jaroslav Boček, když v roce 1977 inicioval loutkový film Tři etudy pro animátora (s dohrou). Tím animátorem byla samozřejmě Vlasta Pospíšilová a film se tak stal její beneficí.

Své ohromné dovednosti a zkušenosti z loutkového filmu uplatnila Vlasta Pospíšilová i ve filmové režii. V roce 1979 debutovala spolu se scenáristou Edgarem Dutkou krásnou loutkovou pohádkou O Maryšce a vlčím hrádku, a poté, již v samostatné režii, natočila více než 45 filmů. Do myslí a srdcí diváků se zapsala zejména dnes již zlidovělou Lakomou Barkou Jana Wericha a její „werichovské“ loutkové filmy se staly základem a ozdobou všech tří celovečerních Fimfárem. S velkou láskou a citem natočila i rozsáhlý loutkový seriál Karafiátových Broučků.

Čest její památce.