Letošní Visegrad Animation Forum, klíčové industry setkání pro profesionály v oblasti animace, přineslo kromě dvou tradičních kategorií krátkých filmů a televizních seriálů také historicky první pitchingovou soutěž celovečerních animovaných filmů ve fázi vývoje.

Vítězná prezentace česko-slovensko-polsko-slovinského koprodukčního projektu O nepotřebných věcech a lidech pocházela od Martina Vandase (MAUR film, člen ASAF) a Juraje Krasnohorského (Artichoke/SK), kteří přesvědčili nejen mezinárodní porotu, složenou z uznávaných filmových expertů Marka Bonnyho (Gebeka Films), Moe Honan (Moetion Films), Manuely Lumb (nezávislá producentka), Manon Messiant (Sacrebleu Productions), Barbary Slade (lektorka a spisovatelka) a Dario van Vree (Studio Pupil); ale i publikum v zaplněném sále Loutkového divadla J. K. Tyla v Třeboni, které projektu přiřklo Nespresso Audience Award.

Kromě společnosti MAUR film jsou v projektu, který by měl mít premiéru v roce 2021, zaangažovaní slovenský Artichoke, slovinský ZVVIKS a polský WJTeam. Učebnicový příklad silné spolupráce mezi zeměmi střední a východní Evropy dokresluje účast čtyř úspěšných autorů – Davida Súkupa (CZ), Ivany Laučíkové (SK), Leona Vidmara (SI) a Agaty Gorządek (PL). „Cítíme, že projekt má vysokou úroveň produkce a je připraven reprezentovat CEE animaci na Cartoon Movie. Věříme také, že producenti mohou přenést projekt na další úroveň tím, že se zaměří na vývoj žánru celovečerního filmu a prohloubí spolupráci se svými budoucími partnery,“ odůvodnila porota, proč  projekt posílá na prestižní filmovou přehlídku Cartoon Movie 2019.