Krátký animovaný film Strom dokončila Lucie Sunková ve Francii. Obrazový grading, finální filmový mix i mastering probíhaly v postprodukčních studiích Sylicone v Paříži. Už předtím zde kompletní hudbu k filmu, který je jinak celý vyprávěn beze slov, nahrál s francouzskými hudebníky skladatel Olivier Daviaud.

Celý film vznikal více než 12 měsíců, nejvíce času tvořila animace na skle v pražském studiu Anima, kde s touto animační technikou strávila Lucie 9 měsíců.

102147

Na filmu se téměř rovnoměrně  podílel MAUR film a Les Films de l´Arlequin,  a to díky podpoře národních fondů – za ČR Státní Fond Kinematografie, za Francii prestižní celonárodní fond CNC – Centre National du Cinema. Po dlouhé době tak vznikají i krátkometrážní animované filmy, které jsou mimo jiné i důležitou zkušební laboratoří animace a jejichž financování bylo v České republice v minulých letech takřka neřešitelným rébusem.

K filmu by měla vzniknout i putovní výstava originálních olejomaleb z filmu (oříškem pro její realizaci je výroba atypických světelných rámů, které by měly svým podsvitem asociovat obrazy tak, jak vznikají v animátorském ateliéru).

Strom je básnický, pomalý film, metaforický příběh o „setkání“ dvou různých světů – stromů a lidí, jejichž paralelní osudy se vzájemně podobají i prolínají. To, co se v jednu chvíli zdá být beznadějné a definitivní, může dospět do šťastného vyústění a příslib budoucnosti. Celý film je natočen náročnou a neobvyklou technikou animace na skle, kdy se každá jednotlivá fáze obrazu maluje olejovými barvami na sklo, stírá se a pro další fázi, pohyb znovu maluje. Film tak připomíná rozpohybovaná olejová malířská plátna.