Slavnostní premiéra krátkometrážního filmu Strom byla silným zážitkem pro diváky i pro tvůrce. Kdyby ten večer spadl ve Francouzském institutu kinosál, byla by to pro českou animaci ztráta, protože velkou část publika tvořili výtvarníci, režiséři, animátoři i další tvůrci. Namátkou třeba Michaela Pavlátová, Vráťa Hlavatý, Jiří Barta, nestoři české animace, jako je Vlasta Pospíšilová a Jiří Kubíček, Mária Procházková, Libor Pixa, Noro Držia, Michal Žabka, Aneta Žabková a řada dalších.

Spolu s filmem Strom byl promítnut i předchozí snímek Lucie Sunkové, Nová dobrotivost, který vznikl v rámci oslav stého výročí francouzského básníka Aime Cesara.

Ale naštěstí nebude jedinou příležitostí jak tuto lyrickou animační báseň shlédnout a užít.

Vedle soutěžní účasti na letošním třeboňském Anifilmu bude film například součástí vybraných projekcí ve Francouzském institutu, v dubnu by se měl promítat v brněnském kině Scala a hradeckém Centralu, uvažuje se i o dalších jednosálových českých kinech a na podzim by měl být součástí distribuce celovečerního hraného filmu Zloděj zelených koní podle knihy Jiřího Hájíčka a v režii Dana Wlodarczyka.

Křest_Pospíšilová_Žabka_www

Křestu filmu se účastnila Vlasta Pospíšilová a Michal Žabka

Film zároveň míří na řadu zahraničních filmových festivalů, v tuto chvíli je jich potvrzeno zhruba 10 a další postupně potvrzují – nejen ve Francii, ale také v Portugalsku, ve Španělsku nebo Švýcarsku. Doprovází ho také vydané a včera pokřtěné DVD, připravovaná kniha a výstava originálních maleb z jednotlivých záběrů filmu.