maurfilm-premiera-Pres-hraniic-139

 

 

Dne 19. října proběhla v pražském kině Lucerna slavnostní premiéra celovečerního filmu Přes hranici. Na své první filmové uvedení si kvůli pandemii musel francouzsko-německo-český štáb počkat více než jeden rok. Světová premiéra proběhla 17. června na prestižním festivalu ve francouzském Annecy, odkud si snímek odnesl i zvláštní uznání poroty.

Premiéra proběhla ve spolupráci s Festivalem francouzského filmu a  večer zahájila Sarah Doignon, kulturní atašé Francouzského institutu v Praze.

Vedle režisérky se akce zúčastnila také producentka Dora Benousilio a delegace českých tvůrců v čele s animátorkami filmu Lucie Sunková, Polina Kazak, Eva Skurská, kameramanem Jaroslavem Fišerem a dalšími.

 

Český štáb za 18 měsíců natáčení zrealizoval skoro 40 % všech animací ve filmu pomocí techniky animace malby na skle, kterou proslavila sama režisérka připravovaného titulu a zároveň malířka Florence Miailhe a touto technikou se jedná o první film v celovečerní stopáži. “Bylo skvělé vidět, jak se film postupně staví podle plánů jiných animátorek, jak se snaží vytěžit z mého světa maximum a do celého projektu vkládají svůj veškerý talent a energii,” vysvětluje režisérka Florence Miailhe.

 

Film Přes hranici vstupuje do tuzemských kin 25. prosince. Distributorem pro Českou republiku je Pilot Film a aktuální seznam projekcí najdete na webových stránkých filmu.

 

| Fotografie z premiéry 20. 11. 2021 – Kino Pilotů
foto Kateřina Sovová