maur film - Animace jedna basen

Producent Martin Vandas již dlouho nosil v hlavě nápad spojit svět animace s poezií. V cyklu pojmenovaném „Animace jedna báseň“ (stránka projektu) přinese do kin celkem 52 jednominutových kraťasů, které budou předskokany k celovečerním filmům. „Chtěli bychom do českých kin přinést výběrovou animaci české poezie a zároveň speciální encyklopedii dnešních tvůrců – animátorů,“ vysvětluje autor námětu Martin Vandas.

Vedle sebe najdeme jména jako Miroslav Florian, Ivan Bondy, Jiří Gruša, Vladimíra Čerepková, Vladimír Holan, Jiří Žáček, František Hrubín, Ivan Martin Jirous, Karel Sýs, J. H. Krchovský, Vítězslav Nezval, Jana Štoblová, Josef Topol, Jiří Kolář a další. Hlavním cílem bylo především vytvořit výběr s co nejvíce druhy typů charakterizujících pestrost české poválečné poezie, které mají dodnes co říci i coby zástupci skupin (ať se tu prolínají autoři konkrétní poezie, básníci několika vln undergroundu, spirituální básníci, surrealisté i lyrici a beatníci).

„Tak jak bude pestrá škála jednotlivých básní, budeme se snažit, aby byly zajímavé a různorodé i animační techniky. Nejspíš by měl vzniknout určitý seznam techniky, který by se měl v projektu objevit, aby jejich zastoupení bylo rozvrženo co nejvyváženěji. Zároveň takováto široká nabídka animačních technik umožní autorům zkusit si techniku, ke které by například jindy nenašli cestu,“ vysvětluje režisér David Súkup.

Při práci na každé básni by se měl tvůrce seznámit i s dobovými souvislostmi, ve kterých vznikala a pochopit celé dílo a život „svého“ básníka, aby každý díl v sobě odrážel, pokud možno i historické souvislosti. Zároveň tento projekt v sobě nese jedinečnou tvůrčí svobodu, která autorům nedává žádná výrazná dramaturgická omezení a mohou zcela volně vyjádřit svůj pohled.

Jeden z aspektů tohoto projektu je přiblížit básně běžným divákům, kteří by v nich našli pro sebe něco zajímavého, vzrušujícího, podněcujícího a otevírajícího.

Cyklus bude obsahovat celkem 52 jednominutových krátkých filmů a měl by být dokončen v roce 2023. První báseň, která právě míří do výroby, je “V Kafemlejnku“ od Ivana Wernische v režii Davida Súkupa.