Maur film Mama ma vzdycky pravdu

Opravdu mi vyroste v břiše meloun, když sním pecky? Marie Urbánková vám odpoví krátkým filmem Máma má vždycky pravdu.

Marie Urbánková, studentka Ateliéru filmové a televizní grafiky v Praze na UMPRUM, na sebe nedávno upozornila svým krátkým filmem Betonová džungle. Snímek je součástí pásma Trojhlas a byl promítnut ve světové premiéře na festivalu krátkých filmů ve francouzském Clermont-Ferrand.

Marie v současné době připravuje nový 7 minutový film, který vzniká jako diplomová práce na UMPRUM ve spolupráci se společností MAUR film. Krátký animovaný film Máma má vždycky pravdu pojednává o nejvíce rozšířených mýtech, které se dětem říkají. Film sleduje několik domácností maminek a jejich dětí. Groteskní absurdní příběhy vychází z nejvíce rozšířených frází, které se říkávají dětem, pro které jsou ale v jejich myšlení naprosto možnou realitou. Film je primárně pro dospělého diváka rodiče, který si uvědomí sílu i absurdnost svých výstrah, ale najde si i dětské fanoušky.

Když jsem přemýšlela, čemu bych se měla věnovat ve své diplomové práci, chtěla jsem vzít něco úplně jednoduchého a zábavného. Velmi mě inspiroval film Enough, jehož autorkou je Anna Mantzaris. Obdivuji jeho naprostou jednoduchost a vtip,“ vysvětluje režisérka Marie Urbánková.

Spousty z nás si dodnes nesou taková malá „traumata“ z dětství. Jedna má kamarádka, které maminka tvrdila, že se nesmí vyčůrat v moři, jinak ji to bude pálit se dodnes ve svých 26 letech v moři neodváží vyčurat, i když ví, že je to blbost. Napadlo mě, kolik takových nesmyslů asi existuje. Udělala jsem si mezi kamarády svůj malý průzkum a získala jsem kolem stovky takových situací. Chtěla bych pracovat s nejznámějšími a nejčastějšími nesmysly, aby se každý divák dokázal alespoň s některými situacemi ztotožnit a pochopil tak celý film,“ doplňuje Marie Urbánková.

Komu ještě zní v uších známé: Když budeš šilhat, zůstane ti to!, Když budeš jíst špenát, budeš silná jako Pepek námořník., Když sníš pecky od melounu, vyroste ti v břiše meloun., Když budeš jíst ve stoje, budeš mít tlustý nohy., Když vypiješ hodně vody najednou, budeš mít v břiše žáby. nebo Když budeš jíst hodně mrkve, uvidíš až za roh.