Maur-film_Demon-slate_01

 

Martin Pertlíček v současné době pracuje na vývoji svého autorského krátkometrážního snímku Démon slatě o putování člověka přírodou a jeho objevování krás šumavského kraje.  

Autoři scénáře Martin Pertlíček a Martin Novotný mají k Šumavě velmi blízko. Zatímco jeden jezdíval na chalupu každé léto, druhý v Pošumaví studoval. Oba se na svá oblíbená místa vrací a pořádají s přáteli sympozia a výstavy.

Ze sauny u maringotky skáčeme v zimě rovnou do závějí. Lépe než kdy před tím chápeme Šumavu. Umíme si lépe představit, jaká byla. Vidíme i, jakou se stala. Pomalu, jen tak, jak nás příroda nechá, vrůstáme,“ vysvětlují autoři.

Martin Pertlíček plánuje film výtvarně postavit na grafické a malířské práci Josefa Váchala, českého grafika, rytce, spisovatel, typografa a všeobecného nadšence mnoha dalších řemesel, který je s Šumavou existenciálně spjat.  Českému grafikovi, malíři, rytci, spisovateli žijícímu v letech 1884–1969, představiteli českého expresionismu a symbolismu, byla Šumava exilem. Mnohdy dával přednost zvířatům a démonům před společností lidí. Osamoceně putoval, své cesty zaznamenával, kreslil, ryl a tiskl na místní papír. Démony, bytosti astrální, a především krajinu mokrých lesů, slatí a mlhavých kopců zvěčnil nedostižným způsobem v knize Šumava umírající a romantická.

Film byl podpořen Státním fondem kinematografie a měl by být dokončen v roce 2023.