MAUR film hurikán

 

Krátký animovaný film Hurikán režiséra Jana Sasky je prvním animovaným filmem, který Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund podpořil. V loňské výzvě ho vybral spolu s dalšími čtyřmi projekty a přispěje mu částkou 200 000 korun.

Krátkometrážní film Hurikán  z koprodukce ČR, Slovenska a Francie sleduje stejnojmennou hlavní postavu a její peripetie jednoho večera a noci na Žižkově.  10 minutový snímek je vytvořený černobílou kreslenou 2D animací bez dialogu.

Vepřová hlava, džíska, tílko, cíga v ledvince a šutry v ledvině. Hurikán, protagonista našeho filmu, byl nedávno zařazen na seznam kriticky ohrožených druhů, jimž hrozí vyhynutí pro zánik jejich přirozeného prostředí. Svět friťáků, březňáků, šusťáků, gothajů, gulášů, langošů, turků, smažáků… to vše bere nenávratně za své pod náporem gentrifikace.V důsledku těchto změn se Hurikán stáhl na Žižkov – poslední z ostrůvků mizejícího biotopu, kde aktuálně bojuje o své přežití. Mám upřímnou radost, že Nadační fond Praha ve filmu PFF přispěl na jeho záchranu,” — říká režisér a hlavní výtvarník filmu Jan Saska.

Správní rada PFF ve svém vyjádření kvituje, že se do výzev nadačního fondu hlásí i animované projekty: „Animace má v českém filmovém prostředí dlouholetou tradici a zobrazení Prahy očima animátora nabízí další a dosud nevyužité možnosti propagace.”

V loňském roce získal snímek podporu Státního fondu kinematografie, úspěšný byl také u slovenského Audiovizuálného fondu, u francouzského regionálního fondu v Nové Akvitánii a rovněž u CNC CVS, technicky zaměřeného fondu centrální francouzské instituce financující audiovizi.

Předpokládaná premiéra je v roce 2023.

Více o filmu: https://www.maurfilm.com/hurikan

Režie – Jan Saska
Scénář – Jan Saska a Václav Hašek
Producent – Last Films (Kamila Dohnalová), MAUR film (Martin Vandas), Laïdak films (Antoine Liétout, Ivan Zuber, FR), Artichoke (Juraj Krasnohorský, SK)