Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

„Tento hattrick cen představuje snímky v široké škále animačních technik a ukazuje nesmírnou kreativitu našich autorek a autorů,” říkají producenti Kamila Dohnalová a Martin Vandas. „Jsme nadšeni, že žižkovský svéráz, humor i atmosféra devadesátek je mezinárodně srozumitelná a zábavná pro publikum z celého světa, které každoročně do Annecy zavítá,” dodává na adresu filmu Hurikán producentka Kamila Dohnalová. „Zdůvodnění mladé poroty, která ocenila snímek Ahoj léto, nás dojalo a ubezpečilo o empatii a smyslu pro hravost nastupující generace,” doplňuje Martin Vandas.

Hurikán, černobílá romance s komediálními prvky v režii Jana Sasky, vrací diváka do 90. let na pražský Žižkov. Titulní hrdina se zde vydává na odyseu ve snaze získat nový sud piva pro barmanku Báru, do které je zakoukán. Zdánlivě jednoduchá mise, kdyby se nekonala v této divoké pražské čtvrti. Snímek vznikl kreslenou 2D animací za použití 3D referencí a podílelo se na něm několik desítek animátorů z Česka, Francie, Slovenska a Bosny a Hercegoviny. Pro režiséra jde o profesionální debut a žánrem navazuje na jeho poslední krátkometrážní Happy End (2015), za který posbíral celou řadu festivalových ocenění a byl na oscarovém shortlistu.

„Rád bych poděkoval celému týmu za skvělou práci! Jsem také velmi vděčný divákům za tak vřelé a krásné přijetí. Skvělá atmosféra panovala i mezi tvůrci v naší sekci, od kterých jsem také dostal řadu povzbudivých zpráv. Děkujeme Annecy za možnost potkat se na tak skvělém festivalu,“
– dodává režisér snímku Jan Saska.

K sestavě se připojuje prázdninová groteska režisérského dua Martina Smatany a Veroniky Zacharové Ahoj léto, která okouzlila festivalové diváky v soutěžní sekci Mladé publikum. Krátký film kombinuje stop-motion a ručně kreslenou animaci a přináší jedenáctiminutovou podívanou plnou nečekaných zvratů.

Trojici uzavírá adaptace divadelního dramatu Ronalda Topora Joko, v koprodukci s polským a německým studiem. Groteskní příběh vykořisťování a nadvlády člověka nad člověkem oslovila porotu svojí hudbou v podání Aliaksandra Yasinskiho, který vytvořil hudební zpracování i pro film Ahoj léto.

„Jsem pyšný na naše filmové týmy, jejichž nasazení proměnilo naši účast v Annecy v triumf, o jakém jsme ani nesnili. Rovněž děkujeme koproducentům, fondům a distributorům, kteří nám svou důvěrou umožňují tvořit a růst,”
– říká Martin Vandas.

Na letošní ročník festival se přihlásilo rekordních 3 277 filmů ze 108 zemí světa a do prestižního výběru se probojovaly ještě další dva snímky z dílny Maurfilmu. Do studentské sekce se zařadil Plevel, který se nedávno představil ve světové premiéře na festivalu v Cannes. A v kategorii Perspektivy představila svůj intimní dokumentární deník I Died in Irpin debutující ukrajinská režisérka Anastasia Falileieva. Dojemné zkoumání přežití během ukrajinského konfliktu je vyprávěné optikou osobní zkušenosti.


| Tisková zpráva

Docx

| Stránky filmů
Hurikán
Ahoj léto
Joko

I Died in Irpin
Plevel

| Youtube MAUR film