V těchto dnech začalo natáčení nového koprodukčního krátkého animovaného filmu Jezdec času (Time Rodent). Jedná se o nový krátkometrážní animovaný film oceňovaného režiséra Ondřeje Švadleny. Tento koprodukční krátký film oskarového francouzského producenta Nicolase Schmerkina se natáčí v Praze.

Image converted using ifftoany

„Tuhle animovanou sci-fi grotesku jsem nazval dokumentární, neboť jejím cílem je pomocí abstrahovaného příběhu (spojeného se simulací zrychleného času v počítačové 3D animaci) zachytit futuristickou tvář světa nikoliv za deset, dvacet, ale třeba sto, tisíc sto tisíc milióny let. Zřejmě to bude apokalyptická budoucnost, ale mě zajímá něco jiného.“ Říká o svém připravovaném filmu autor Ondřej Švadlena.

Jezdec času vypráví surrealistickou grotesku v rámci velmi silné vizuální a barevné stylizace. Pomocí osobité animace líčí svět za pět, deset, nebo sto tisíc et v abstraktním podobenství, jakési civilizační komické anti-pohádce o postupném rozpadu světa a další možné evoluční proměně jeho obyvatel. Hlavním hrdinou se stává svědek tohoto procesu – zpola humanoid, zpola zvířecí tvor, procházející jednotlivými obdobími další budoucnosti naší pozemské existence.

Ondřej Švadlena rozvíjí v rámci své umělecké tvorby moderní počítačovou 3D animaci, která snese ta nejpřísnější měřítka. Staví na rozvolněném pocitovém vyprávění a dokonalé 3D animaci, aby evokoval apokalyptické, romantické i surrealistické fantazie. S českou kulturou jej pojí drsný černý humor i smysl pro absurditu, v němž se zmítají jeho omamně morbidní, bezeslovné karnevaly futuristické imaginace, tak i ozvuky našeho socialistického “industriálu”.

Film vzniká v mezinárodní koprodukci České republiky a Francie. V ČR je jeho koproducentem společnost MAUR film, za Francii producent Nicolas Schmerkin se společností Autour de Minuit, která je jedním z nejlepších francouzských studií, věnující se umělecké 3D animaci a které má na svém kontě mimo jiné Oscara za krátkometrážní film Logorama (2009).

Český producent filmu Martin Vandas k tomu dodává o svém setkání s francouzským oskarovým producentem: “Nicolase jsem poprvé potkal před pár lety ještě na Anifestu v Teplicích. Přijel se podívat na tehdejší začátky Visegrádského animačního fóra, kde se prezentovaly první zárodky nových krátkých animáků, a kde režisér Ondřej Švadlena se svým filmem Mr.Dr.Chain pohoršil a zároveň i nadchnul diváky. ….. A uplynulo pár let, abychom se společně pokusili udělat nový temný krátký film Ondřeje Švadleny Time Rodant o podivném hlodavci plujícím a proskakujícím časem v apokalyptických dobách… Time Rodent je pro nás prestižní animovaný film českého filmaře. Vážíme si především příležitosti podílet se na vzniku uměleckého filmu v rámci francouzsko-české koprodukce s jedním z nejvýznamnějších francouzských producentů krátké animace vůbec.“

Projekt získal podporu Státního fondu kinematografie ČR a francouzského CNC, film významně podpořila mezinárodní softwarová společnost Chaos Group.

Image converted using ifftoany

Ondřej Švadlena, *1978 – krátká filmografie:

S rodinou emigroval přes Rakousko do Kanady v roce 1984. Studoval ilustraci a komiks v Belgii, v novém miléniu se přestěhoval do Československa, kde vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a pracoval jako 3D animátor a art director. Od října 2010 žije mezi Prahou a Berlínem. Jeho filmy jsou pravidelně prezentovány a oceňovány na mezinárodních festivalech po celém světě.

Filmografie:

2010 Mrdrchain

2007 Sanitkasan

2005 Trik

2003 A fost o data ca niciodata

2002 Hansi

2001 Safety Matches

2000 Animovaný film

1999 Křižovatka

1998 RiBiChKi

1997 Stromovkář

http://www.ondrejsvadlena.com/