Krátkometrážní animovaný snímek O krávě se probojoval do soutěžní sekce Pardi di domani na 76. ročníku filmového festivalu v Locarnu. Režisérkou tohoto originálního díla je talentovaná animátorka a ilustrátorka Pavla Baštanová, která ve spolupráci s produkční společností MAUR film vytvořila fascinující koláž obrazů zachycujících život krav.

Svou režií, animátorka skládá mozaiku drobných příběhů z celého světa, v nichž krávy prožívají různé pozitivní i negativní okamžiky. Tento film se zaměřuje na globální pohled na život těchto zvířat a jejich vztah k člověku. Vizuálně pestré obrazy vykreslují krávu jako citlivou bytost, která si zaslouží obdiv. Stylizovaná poetika, hravost a humor snímku přináší naději na lepší svět.

Snímek slouží jako připomínka k zamyšlení nad životem zvířat a nabádá diváky, aby je uznávali jako složité, živé bytosti, a ne jako pouhé zboží v rámci našeho lidského ekonomického průmyslu. “Ráda bych, aby byl film impulsem k zamyšlení nad životem zvířete – v tomto případě krávy – aby upozornil na to, že je potřeba vnímat každého tvora komplexně, jako živou bytost, ne pouze jako součást našeho lidského hospodářského průmyslu. Nechci však, aby byl film působil radikálně angažovaný nebo ryze dokumentární a kritický, přestože volně pracuji s pečlivě nasbíranými fakty,” vysvětluje režisérka Pavla Baštanová.

Dvanáctiminutový snímek je vytvořen technikou kombinující malbu, kresbu a papírovou koláž spolu s počítačovou animací, což nabízí částečně abstraktní prostředí i perspektivu. “Inspirací jsou mi umělci jako Henry Moore, Paul Klee, Joan Miró nebo Pablo Picasso, kteří ve své tvorbě balancují na hraně reality a abstrakce. Ikonické kresby býka Pabla Picassa jsou velkým zdrojem pro svou zkratkovitost, nadsázku a jasnou čitelnost, ” dodává animátorka.

“Lidé si užívají přítomnost krav více, než by si člověk myslel. Oceňují hodnoty, které kráva a tento snímek představují: laskavost, pokoru a jednoduchost. Film byl podpořen všemi fondy, o které jsme se ucházeli – ať už na lokální, nebo mezinárodní úrovni. A já jsem poprvé zažila, jaké to je produkovat film bez jakýchkoliv tvůrčích omezení,” říká producentka Môťovská z MAUR filmu.

Projekt finančně podpořili Státní fond kinematografie a Nadační fond FILMTALENT Zlín a vznikl v česko-švýcarské koprodukci.