Fany a pes si běží pro Oscara, čeští diváci film mohou vidět 17. 11., 9:05 na ČT:D i online

31 let od sametové revoluce i pádu Berlínské zdi, 30 let od znovu sjednocení Německa sklízí animovaný film Fany a pes, jeden z mála, který se věnuje událostem podzimu 1989 i pro děti srozumitelným způsobem, ocenění po celém světě.

Film Fany a pes (stránka projektu) uvede 17. listopadu v 9:05 ČT:D, shlédnout ho lze i online doma i ve školách  https://dafilms.cz/film/11781-fany-a-pes. Na stránkách filmu www.fanyapes.cz jsou k dispozici zábavnou formou zpracované edukační materiály, které lze využít.

Před rokem film Fany a pes vstoupil do našich a evropských kin s obrovským úspěchem. Příběh dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika, události podzimu 1989 a pád komunismu v NDR, na jehož vzniku se podílel i český koproducent Martin Vandas (mj. stojí i za úspěšnými snímky jako je např. Dcera Darii Kashcheeva, Fimfárum nebo Mimi a Líza) zaujal diváky i odbornou veřejnost po celém světě.

Animovaný film, kterému v češtině propůjčili hlasy: Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková, je už rok na vítězné cestě světem. Mezi nejnovější úspěchy se řadí: národní nominace na Oscara za Německo, 2 ceny na mezinárodním festivalu v Teheránu, cenu Zlatý vrabčák z nejstaršího německého festivalu filmů pro děti či cena Evropské dětské filmové asociace.

Česká strana zajištovala pro projekt tzv. Key Animation / klíčovou animaci (animátoři Marek Pokorný (komiks Svatá Barbora), Jan Saska (krátký film Happy End – Student Oscar short list), Jan Bohuslav, Michaela Večerková, Eliška Oz a další) a nahrávání originální hudby lucemburského skladatele André Dziezuka v Praze, které pod značkou své společnosti MUSA zajišťoval Petr Pýcha.