Maur film Elektra

 

Praha / Cannes – Mezinárodní filmový festival v Cannes odhalil další část oficiálního programu. V soutěžní sekci La Cinef (dříve Cinéfondation) budou Českou republiku reprezentovat hned dva snímky z FAMU – očekávaný film Electra režisérky Darii Kashcheevy, jehož producenty jsou Zuzana Křivková a Martin Vandas z MAUR film a který vznikl v česko-slovensko-francouzské koprodukci FAMU, Artichoke a Papy3D, a krátké drama režiséra Petra Pylypčuka Osmý den, jehož producenty jsou Kryštof Burda a Tomáš Pertold z Perfilm a koproducenty FAMU a Česká televize. Letošní účast snímků FAMU je zcela výjimečná – málokdy se totiž stává, aby do této nejprestižnější studentské soutěže vybrala porota dva snímky ze stejné země, navíc ze stejné filmové školy.

Studentka magisterského programu na Katedře animované tvorby na FAMU Daria Kashcheeva se do světové animace zapsala svým krátkým filmem Dcera. Intimní příběh o vztahu dcery a otce posbíral desítky ocenění na zahraničních festivalech, včetně sošky studentského Oscara a úzké nominace v hlavním klání Akademie filmových věd. Režisérka se pro svoji diplomovou práci inspirovala postavou řecké mytologie Electrou, kterou v autorské vizi převedla do dnešního světa. Hlavní protagonistka filmu se snaží vymezit vůči své matce a snaží se pochopit smíšené pocity ke svému otci. Postupně se však izoluje ve svém světě a buduje si vztah ke svému tělu a sexualitě. „Pro strukturu vyprávění mě inspiroval průběh psychoterapeutické léčby. Během sezení se klient točí kolem svých vzpomínek na traumatický zážitek. Přeskakuje z minulosti do přítomnosti, obrazy i vzpomínky se mění. Kombinací animační techniky pixilace společně s hranými scénami jsem mohla dokreslit tuto příběhovou mozaiku,vysvětluje Daria Kashcheeva.

I díky úspěchům předchozího filmu Dcera se natáčení studentského filmu Electra proměnilo na česko-slovensko-francouzskou koprodukci, přičemž výsledný snímek má – pro animaci neobvyklou – délku 26 minut. „Značná část natáčení proběhla během 95 natáčecích dnů v hlavním ateliéru Studia FAMU v Klimentské, ” doplňuje Zuzana Křivková z české produkční společnosti MAUR film, která je i hlavním producentem. „Díky široké mezinárodní koprodukci vznikly například ve Francii složité animační loutky ve stylu panenek Barbie v životní velikosti nebo na Slovensku náš koproducent Artichoke zajišťoval mimo jiné celou obrazovou postprodukci,“ doplnil producent Martin Vandas.

Festivalová premiéra Electry se odehraje právě v květnu ve francouzském Cannes. Film přitom zaznamenal výrazný úspěch již v březnu – dostal se do hlavní soutěže nejvýznamnějšího festivalu animovaných filmů v Annecy, který ve studentské soutěži uvede rovněž krátký snímek Deniska umřela Philippa Kastnera a Carp Xmass od Anny Heribanové – obě díla vznikla na FAMU.

 

Stránka Filmu – Electra