Dva filmy českých studentů Katedry animované tvorby FAMU se probojovaly do semifinále v rámci ocenění udělovaných americkou Akademií filmového umění a věd, známých jako Studentský Oscar. Jedná se o drama Dcera od režisérky Darii Kashcheevy a dětský loutkový film s názvem Pouštět draka, který vytvořil Martin Smatana. FAMU má tak historicky vůbec poprvé ve výběru této nejprestižnější světové soutěže hned dva filmy, navíc v jedné kategorii.

Do užšího výběru na cenu Student Acadstuemy Awards postoupilo 81 kandidátů v celkově čtyřech kategoriích – hraný film, dokumentární film, animovaný film a alternativní film. V prvních třech kategoriích se udělují ceny pro domácí, tj. americké studentské snímky a pro mezinárodní snímky. Cena za alternativní film se uděluje pouze domácím školním filmům, pocházejícím z USA. V kategorii mezinárodní animované filmy, kde má FAMU dva soutěžní snímky, se do semifinále dostane vždy něco kolem 6 filmů. Studenti pražské FAMU mají tedy poměrně velké šance postoupit mezi finalisty, kde se rozhoduje o vítězi mezi 3 filmy. Finalisté Akademie vyhlásí na přelomu srpna a září.

Loutkové drama Dcera, které je formálně inspirováno autorskými filmy Larse Von Triera či bratry Luca a Jean-Pierra Derdennovými, mělo svojí světovou premiéru letos v červnu na výše zmíněném festivalu v Annecy, odkud si režisérka odvezla hlavní křišťálovou cenu za Nejlepší studentský snímek. S ohledem na jeho naprosto unikátní výtvarnou formu, tj. snaha o co největší realistické přiblížení ruční, pohyblivé kameře, což je u loutkového filmu velmi komplikovaná realizace, je o drama Dcera zájem nejenom mezi festivaly animovaného filmu, kam je již nyní přijata, ale i mezi největšími filmovými festivaly. Například již brzy Dcera vyráží do Austrálie do soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne nebo v kanadském Torontu v rámci Toronto International Film Festival.