feature-img_pres-hranici_la-traversee

 

Celovečerní animovaný film Přes hranici, na jehož vzniku mají významný podíl i čeští tvůrci, bude v hlavní soutěži filmového festivalu ve francouzském Annecy, největším festivalu animované tvorby na světě. Letos to tak bude už třetí celovečerní film s českou stopou, který diváci na festivalu budou
moci vidět.

 Mimořádný snímek francouzské režisérky Florence Miailhe a scénáristky Marie Desplechin byl animován speciální technikou malby na sklo a připravoval se od roku 2012. Téměř z poloviny se na něm podílely animátorky ve studiu české společnosti MAUR film, stojící např. za celosvětově úspěšným filmem Dcera Darii Kashcheevy, která mimochodem svoji festivalovou cestu právě v Annecy započala.

Příběh je vzdáleně inspirovaný osudem autorčiny rodiny pocházející z oblasti židovských osad v někdejším Rusku. Ve filmu, který se odehrává v současnosti, sledujeme dobrodružné i dramatické cesty dvou dětí Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají přes půl světa před nenávistí, a přitom během své magické iniciační cesty i dospívají.

Florence se podařilo stvořit na jedné straně citlivý i poutavý příběh o dospívání, který by přitom odrážel srozumitelnou formou osudy obětí lapených do osidel fašismu, holocaustu či komunismu. Práce na tomto projektu pro nás bylo výzvou, jelikož se jedná o první film v celovečerní stopáži. Tým animátorek v čele se zkušenou autorkou Lucií Sunkovou zvládl namalovat téměř polovinu celého filmu za necelých 18 měsíců,“ vysvětluje producent Martin Vandas.

Světová premiéra filmu proběhne v Annecy 16. června a diváci mohou film shlédnout také 17. a 19. června na festivalových místech.