Evropská asociace pro dětský film (ECFA) sdružující 150 členů ze 41 zemí celého světa oznámila nominace ve třech kategoriích: celovečerní, krátkometrážní a dokumentární film. V těchto dnech členové asociace hlasují o nejlepší snímek pro dětského diváka za rok 2022. Česká animace sklidila velký úspěch krátkometrážním dílem režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách a také koprodukčním snímkem Přes hranici. Oba filmy pocházejí z dílny produkční společnosti MAUR film. Vítězové každé kategorie budou vyhlášeni 18. února na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale.

Zuza v zahradách se nominací vrací na německý festival, kde si loni užila svoji světovou premiéru. Poetický příběh malé holčičky, která jezdí s mámou a tátou do zahrádkářské kolonie, vznikl na motivy knihy Jany Šrámkové. Magický příběh malé holčičky, která najde na cestě mezi zahradami ztracený klíček a pak najde i odvahu donést ho do zahrady tajemné babičky.

Česko-slovenský koprodukční film (p. MAUR film & Super film) byl animován unikátní technikou olejomalby na sklo, ve které Lucie Sunková vyniká ve světovém měřítku. Film projel desítky festivalů a jeho distribuce se připravuje nejen ve Francii, ale také v Řecku nebo třeba na Tchaj-wanu.

Ač se to u krátkého filmu nemusí zdát, Zuza si prošla poměrně dlouhou a náročnou cestu ke své realizaci – vznikala už od roku 2017, vývoj jsme nakonec zafinancovali z vlastních sil a díky vytrvalosti Lucky Sunkové.  O to větší radost nám všem teď dělá její festivalová i distribuční pouť i fakt, že animovaný film pro malé děti bojuje o přízeň České filmové a televizní akademie na Českých lvech,“ říká producent Martin Vandas ze společnosti MAUR film.

Byla to právě česká autorka, která se spolupodílela i na druhém nominovaném na Ceny ECFA, celovečerním filmu Přes hranici. Pod jejím vedením vznikla téměř polovina veškeré animace. Film sleduje dramatické cesty sourozenců Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země. Poutavý příběh umocněný silnou vizuální stránkou ukazuje dětem trnitou cestu za nadějí lepšího života. Oba filmy byly podpořeny Státním fondem kinematografie.

Podrobnosti k filmu Zuza v zahradách: https://www.maurfilm.com/portfolio-items/zuza-v-zahradach

Podrobnosti k filmu Přes hranici: https://www.maurfilm.com/portfolio-items/pres-hranici