Ve dnech od 9. do 15. září se uskutečnil Zlín Film Festival. Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě letos představil 280 snímků ze 45 zemí světa. V mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro mládež se divákům představil animovaný snímek Přes hranici, který z velké části vznikal pod rukama českých animátorů.

Francouzská režisérka Florence Miailhe se ve svém celovečerním debutu, pro který byl inspirací i skicák její maminky, rozhodla pro velmi ambiciózní techniku olejomalby na sklo. Český štáb v čele s animátorkou Lucií Sunkovou za 18 měsíců natáčení zrealizoval skoro 40 % všech animací ve filmu pomocí této techniky, kterou proslavila sama režisérka a zároveň malířka Florence Miailhe.

 

Ačkoliv je česká premiéra snímku naplánována až na 25. listopadu, festivaloví diváci nejen v Čechách, ale i ve světě již mohli tento artový snímek vidět. „Jedná se o první film v celovečerní stopáži, který byl touto technikou realizován, a těší nás, že si dospělí diváci odnáší z projekce silný zážitek. Ze zlínské ceny máme o to větší radost, protože film uspěl v kategorii věnované dospívajícím divákům a mládeži. I přestože je příběh smutný, ale krásný zároveň, děti tuto sílu dokázaly ve filmu najít a vnímají ji,“ vysvětluje český koproducent filmu Martin Vandas, MAUR film.

 

Příští festivalovou zastávkou bude mezinárodní festival Haifa v Izraeli, prestižní španělský svátek filmu v San Sebastianu, dále pak MFF Bucheon v Jižní Koreji, německý DOK Leipzig nebo BFI Film Festival.