feature-img-zuza-v-zahradach-5

 

Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

 

Film Zuza v zahradách vznikl podle stejnojmenné knihy Jany Šrámkové. Zuza je malá holčička, která jezdí s mámou a tátou do zahrádkářská kolonie za městem. Ta z výšky vypadá jako zahradní piškvorky a v tajemných zahradách se dají prožít nejrůznější dobrodružství i jen obyčejné proměny přírody v průběhu roku.

 

Když se mi dostala do ruky tato kniha, hned mě napadlo, že právě takový příběh hledám. Příběh prolínající lyriku s epikou, který je zároveň zábavný i tajemný. Navíc ho cítím jako dialog s dětstvím, výlet do krajiny, kde sen i skutečnost je možné skvěle vyjádřit prostřednictvím animace, ale také vyprávění o překonávání strachu a předsudků a půvabu odlišností,” vysvětluje režisérka Lucie Sunková. Film hovoří k dětem srozumitelným jazykem a zobrazuje svět jejich nejvlastnějším způsobem. Zároveň ale dokáže vyvolat i v dospělém nostalgické vzpomínky na okamžiky a situace, které sám v dětství prožil.

 

Autorka snímku, zároveň také scenáristka a animátorka, pokračuje ve své oblíbené technice olejomalby na sklo. Pohyb vytvořený pomocí tahů štětce a jejich postupného umazávání a překreslování má svůj neopakovatelný charakter. Jde o ruční animaci a vzniká přímo pod kamerou na multiplánovém stole složeném ze tří skleněných desek nad sebou. Jen samotná přípravná fáze – malba celkem 90 pozadí – zabrala animátorce 5 měsíců. Natáčení ve studiu, kdy se 13minutový film skládá z přes 17 tisíc ručně malovaných oken, trvalo 9 měsíců.

 

Lucie Sunková touto technikou animovala všech pět svých předchozích krátkých filmů.  Diváci mohli tuto náročnou disciplínu vidět již v jejím krátkém filmu Strom (2016) nebo v celovečerním koprodukčním snímku Přes hranici (2021), kde české animátorky vedené právě Lucií Sunkovou naanimovaly více než polovinu filmu.

 

„O námětu na nový krátký film jsme se s Lucií začali bavit již po dokončení snímku Strom, přesto se cesta k jeho prosazení ukázala jako dlouhá a složitá. O to víc nás všechny těší, že Lucie, která je jednou z nejzkušenějších animátorek v animaci na skle – nejen v ČR – svůj cíl nevzdala a vytrvala. Berlinale je skvělá meta a výborný start festivalové dráhy pro každý film, o to více v animaci, která je v berlínském programu spíše výjimkou,“ říká producent ze společnosti MAUR film Martin Vandas.

 

Krátký film Zuza v zahradách vstoupí do českých kin 21. dubna jako předfilm animovaného celovečerního pásma Mimi & Líza – Zahrada v distribuci Pilot filmu. 

 

→ Stránka filmu