Autorem hudby právě natáčeného krátkého koprodukčního filmu výtvarnice a režisérky Lucie Sunkové bude Olivier Daviaud. Francouzský skladatel a klavírista, autor hudby k úspěšnému celovečernímu animovanému filmu Rabínův kocour.

Olivier Daviaud

Olivier Daviaud

Na začátku července letošního roku začalo natáčení nového krátkometrážního animovaného filmu „Strom“. Na motivy vlastního scénáře a vlastních výtvarných návrhů jej začala realizovat – po zhruba ročních přípravách – režisérka a výtvarnice, absolventka animace na pražské FAMU (2002) – Lucie Sunková.

Básnický film je metaforickým příběhem dvou různých světů – stromů a lidí, jejichž osudy běží paralelně, vzájemně se podobají, až se nakonec prolnou. Dva stromy, otec a syn, jsou v důsledku pohromy od sebe odděleni, aby se v závěru znovu setkali jako součást lidského příbytku. To, co se v jednu chvíli zdá jako beznadějné a definitivní, může mít nakonec šťastné vyústění s příslibem budoucnosti.

Autorem hudby právě natáčeného krátkého koprodukčního filmu bude Olivier Daviaud. Oceňovaný francouzský skladatel, klavírista a violoncellista, autor hudby např. k filmu Rabínův kocour (Křištál pro celovečerní film v Annecy 2011, César za Nejlepší animovaný film 2012). Tento týden to potvrdila francouzská producentka projektu Dora Benousillio ze společnosti Les Films de l´Arlequin.

Celý film je natáčen náročnou technikou animace na skle, kdy se každá jednotlivá fáze obrazu maluje olejovými barvami na sklo. Film tak připomíná rozpohybovaná olejová plátna. Právě tato technika svým podmanivým pozvolným tempem velmi dobře odpovídá lyrickému pojetí celého příběhu a proto s ní Lucie Sunková pracuje už po několikáté (naposledy právě pro animovanou báseň „Nová dobrotivost“, která vznikla v loňském roce, byla uvedena v kinech jako předfilm k filmu Jitky Rudolfové Rozkoš a naposledy byla prezentována například na mezinárodním festivalu filmů věnovaných poezii ZEBRA Poetry Film Festival v Berlíně).

Natáčení by mělo být dokončeno v lednu příštího roku, celý film pak na jaře 2015 a producenti již v tuto chvíli uvažují o připojení filmu k některému z celovečerních českých filmů.

Film vzniká v mezinárodní koprodukci České republiky a Francie. V ČR je jeho producentem společnost MAUR film, za Francii Les Films de l´Arlequin. Projekt získal podporu Státního fondu kinematografie i francouzského CNC (Centre National du Cinema).

 

Lucie SUNKOVÁ, *1974 – krátká filmografie:

foto_Lucie Sunkova

1998    Sen ( The Dream )    3´

1998    V kleci ( In the Cage )           2´

2000    Havran ( The Raven )           5´

2000    Tajemství cvrčků ( Mystery of Crickets )    5´50″

2002    Podobizna ( The Portrait )    8´

(oceněn např. na Mezinárodním kinoforu (Zolotyj Vityaz), v Plovdivu (Goldne Chest) nebo v Saratove (cena NATFA)

2005    Pelargónie ( Geranium )       12´

2009    Kypr ( součást cyklu Evropské pexeso ) – animace

2013    Nouvelle Bonté (součást širšího cyklu „Aimé Césaire“ pro francouzskou televizi k 100. výročí narození tohoto francouzského básníka), českou verzi namluvil Viktor Preiss, ve francouzské verzi pak Jacques Martial s hudbou Françoise Causse.