Ve dnech 10. – 15. června se ve francouzském Annecy uskuteční největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie má v soutěži hned tři želízka v ohni a všechna pochází z líhně filmových talentů pražské FAMU. Z celkového počtu 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument. Studentské práce Dcera a Spolu sami se utkají v oficiální sekci Graduation Films. Režisér Martin Smatana pak uvede Pouštět draka v kategorii Young Audiences.

Krátký film Dcera vypráví beze slov o vztahu dcery a otce a o neschopnosti i potřebě si navzájem porozumět. Režisérka Daria Kashcheeva si zvolila loutkovou animaci s netypickým překreslováním výrazů očí loutek, které vystihují melancholii celého příběhu. „Velkou výzvou pro mě bylo, abych po celou dobu napodobila pohyb ruční kamery tak, aby se chovala jako v dokumentárním filmu, ve stylu Dogma 95,“ objasňuje Daria. Dcera je jedním ze tří snímků koprodukčního projektu Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací, které vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni.

Dcera / Daughter

01_DAUGHTER_kashcheeva
O FILMU:
 Mladá dívka v sobě schovává vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce
a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.