Ukrajinská animátorka a režisérka Anastasiia Falileieva pomalu začíná s přípravou výroby svého dokumentárního animovaného filmu s názvem I Died in Irpin“. Projekt, který zachycuje její osobní deníky z ruské invaze na Ukrajinu, představuje inovativní spojení dokumentárních záznamů s animací i autobiografickými záznamy.

Film pracuje s autentickými fotografiemi a záběrech pořízených během jejího pobytu v Irpinu, kam utekla „do bezpečí“ při začátku války se svým přítelem. Tyto se budou kombinovat s technikou stop-motion a cut-out animace. „Zamilovala jsem se do stop-motion a tuto techniku animace používám nejvíce. Věřím, že cut-out z autentických fotografií a ruční kresba dodají filmu autentický vzhled a zaujmou diváky, protože reálné objekty a analogové metody vždy potěší a mají pro diváka jistou magii. Kolážím i tradiční animaci se věnuji od dětství a toto je můj bezpečný umělecký prostor k plnému vyjádření. Téma filmu je těžké, proto jsem se rozhodla zvolit tyto techniky, abych mohla svobodně ukázat svůj skutečný vnitřní svět i absurditu celé situace,“ vysvětluje režisérka.

Výrobu filmu podpořil Státní fond kinematografie. Očekává se, že film bude mít délku přibližně 10 minut a bude hotový v průběhu příštího roku. Hudbu by k filmu měl skládat Petr Marek ze skupiny Midi Lidi a producenti ještě čekají na rozhodování avf.sk o koprodukci se společností Artichoke.