Maur film - Ahoj léto

 

AHOJ LÉTO | VE VÝROBĚ

| SYNOPSE
Krátký animovaný film s humorem a nadsázkou zobrazuje zážitky typické čtyřčlenné rodiny, která si vyrazí na letní dovolenou k moři se všemi jejími náležitostmi a atributy. Děj se odehrává v současnosti v libovolném přímořském letovisku, možná právě teď. Hlavní aktéři příběhu jsou máma, táta, syn a dcera. Spolu s nimi cestujeme na dovolenou a jejich prostřednictvím prožíváme staré známé situace, nebo situace odkoukané, přibarvené množstvím nadsázky. Čas strávený společně vyplňuje mozaika klasických rodinných situací.

Během úvodních titulků vidíme obrázky z prázdninového katalogu – vše v něm vypadá tak krásné, barevně a přitažlivě. Destinace jako sen! Překrásný hotel, velký plavecký bazén a tyrkysově blankytné moře. Vybrané obrázky jsou zakroužkované červenou fixou.

Natěšenou rodinku začínáme sledovat v momentě odjezdu z jejich domu. Následuje dramatická cesta na letiště malým vozidlem obtěžkaným čtyřmi kufry, zdržená píchlou pneumatikou, kterou otec ústy dofukuje. Poté, co rodina svou rychlou jízdou způsobí nepříjemnosti dopravnímu policistovi řídícímu provoz, přijíždí právě včas do letištního chaosu a odlétá.

Po hromadném cestování letadlem a autobusy s ostatními spolupasažéry je rozpadlý autobus vyhodí před zchátralým hotelem na konci světa. Opilý recepční, nervózní uklízečka, malý neútulný pokoj a místo výhledu na moře výhled do zdi. Dětem to ale nevadí, protože jediné, na co se těší, je šplouchání se ve vodě. O to větší je zklamání, když zjistí, že bazén je vypuštěn. A to je jen začátek! Rodinku na dovolené okradou místní trhovci, vysněný aquapark je zavřený a kopeček zmrzliny spadl holčičce na zem. Když se rodince konečně podaří dostat se k moři na pláž, začne pršet. Členové rodiny jsou už dost podráždění na to, aby se na sebe rozhněvali, pohádali a rozdělili se. Každý si jde splnit svůj prázdninový sen po svém.

Každý z nich si to chvilku užívá, ale zakrátko začnou čelit novým problémům. Táta si na nafukovacím lehátku spálí břicho od slunce, protože nebyl schopen sám si rozetřít opalovací krém. Máma by se ráda ukázala někomu v nových šatech, ale v okolí není nikdo, kdo by ji obdivoval. Chlapec právě dočetl svou knížku, ale nemá si o ní s kým promluvit. A holčička je už úplně vyčerpaná nošením těžkých kbelíků s pískem. Samotné se jí nedaří nic postavit. Uvědomí si, že jeden druhému chybějí.

O chvíli později se všichni znovu setkají na pláži. Otec se sehne a svýma velkýma rukama nahrne obrovskou kopu písku na hromadu. Syn položí svou oblíbenou knížku na věž jako střechu. Máma si sundá z krku svůj perlový náhrdelník a ozdobí s ním druhou věž. Společně postavili svůj pískový hrad. Spokojeně odcházejí a vycházející hvězdy na obloze doplní chybějící hvězdičky na střeše hotelu.

Závěrečné titulky ve stylu prázdninových fotografií, na kterých vidíme, jak si rodinka vynalézavě užila dovolenou navzdory nepříznivým okolnostem.

 

| TRAILER

 

| ŠTÁB
Scénář
– Martin Smatana, Veronika Zacharová
Režiséři – Martin Smatana, Veronika Zacharová
Výtvarnice – Veronika Zacharová
Animační technika – Stop motion a 2D kreslená animace
Délka – 10 minut

Producent – Martin Smatana (Studio Bororo, SK)
Koproducenti – Kamila Dohnalová (Last Films, CZ), Martin Vandas (MAUR film, CZ), Jean-Francois Le Corre (Vivement Lundi!, FR)

Plánovaná premiéra – 2024

Finančně podpořeno
Audiovizuálny fond (SK), Státní fond kinematografie (CZ)

 

| KE STAŽENÍ
Vizuály Zip

 

| GALERIE