V prosinci loňského roku vstoupil do široké distribuce nový celovečerní film Jitky Rudolfové Rozkoš (2013). Před filmem mají diváci možnost shlédnout krátký animovaný film režisérky a animátorky Lucie Sunkové Nová dobrotivost (2013).
Před novým celovečerním filmem Jitky Rudolfové “Rozkoš”, který tento týden vstupuje do českých kin, budou mít diváci v kinech možnost shlédnout i krátký animovaný film režisérky a animátorky Lucie Sunkové „Nová dobrotivost“.
Lucie Sunková vzpomíná na své natáčení: „Když jsem si poprvé přečetla báseň Nouvelle Bonté (Nová dobrotivost), bylo mi jasné, že nebude zrovna lehké se s tímto skoro surrealistickým francouzským textem vypořádat. Ale byla to výzva a šance zkusit si zajímavou mezinárodní spolupráci. Výtvarné uchopení bylo od začátku zcela v mých rukou a to mě na práci velmi bavilo, v tomto to bylo velmi svobodné a otevřené. Navíc způsob animace, který já používám (malba na skle) se pro zpracování takto poeticko-dramatického tématu přímo nabízí. A moc mě potěšil pan Viktor Preiss, který namluvil českou verzi této básně a při projekci mi řekl: „To jsem netušil, že se dá báseň takhle namalovat…“
Film na motivy básně Aimé Césaira vznikl v rámci cyklu minutových filmů inspirovaných poezií tohoto francouzského básníka /1913 – 2008/ k jeho stému výročí narození. Ve francouzském originálu báseň přednesl Jacques Martial, hudbu složil François Causse a pro společnost La Maison Garage ho produkovala společnost MAUR film. Českou verzi básně přeložil francouzský básník a překladatel Bertrand Schmitt a pro kina ji namluvil Viktor Preiss.
Film je natočen náročnou technikou ruční animace olejové malby na skle přímo pod kamerou a vznikal skoro tři měsíce na jaře letošního roku ve studiu Anima. Stejnou technikou by měl vzniknout i koprodukční celovečerní animovaný film s francouzskou režisérkou Florence Miailhe, kde bude Lucie Sunková za českou stranu hlavní animátorkou.
Dalšími režiséry básnických filmů byli Guillaume Aventurin, Etienne Chaillou, Gilles Elie-Dit-Cosaque, Vincent Escrive, Florent Lazare, Pierre Emmanuel Lyet, Roberto Prual Réavis, Dimitri Stankowicz a Laurie Thinot.
Jak uvedl producent společnosti MAUR film, Martin Vandas: „Už při založení Asociace animovaného filmu bylo jedním z našich hlavních cílů pokusit se vrátit tradici krátkých animovaných (ale samozřejmě nejen animovaných) filmů do českých kin. Digitalizace nám v tomto případě otevírá příležitosti, ale i tak je to velmi složité a komplikované a je potřeba každý film řešit individuálně. My jsme chtěli nejprve dokončit kompletní českou podobu a pak teprve hledat vhodný film a producenta, kteří by nás “přibrali na palubu”.
V osobě pana Viktora Schwarcze a distribuční společnosti Cinemart jsme našli partnery, kteří měli pro náš nápad pochopení a to i v šibeničních termínech, které nám do premiéry zbývaly.
Zároveň věřím, že tento pokus nebude jediným osamělým výstřelem, ale že se podaří obnovit tradici, kdy diváci v kinech dostávají “jídlo i s malým předkrmem” – protože pro krátké filmy je to skvělá příležitost, jak se dostat do kontaktu s diváky mimo různé festivalové projekce. Pro tvůrce a pro kinematografii je krátká metráž úžasnou příležitostí zkoušet si nové postupy, krátké příběhy a ukázat svůj talent. A pro producenty naopak příležitostí vyzkoušet si spolupráci s tvůrcem na látce, která na rozdíl od celovečerních filmů není tak finančně a časově náročná a riskantní“.
Zdroj: www.asaf.cz