KDO JSME

 

Společnost MAUR film vznikla v roce 2003.

Od svého vzniku se systematicky věnuje zejména animované tvorbě a v oboru animace patří k největším a nejvýznamnějším producentům v České republice.

MAUR film stál u zrodu české Asociace animovaného filmu (ASAF) a od roku 2007 součástí Asociace producentů v audiovizi (APA). Producent Martin Vandas je členem Evropské filmové akademie (EFA), expertem českého Státního fondu kinematografie, slovenského Audiovizuálního fondu a externím spolupracovníkem na Katedře animované tvorby pražské FAMU. V roce 2012 byla společnost MAUR film zakládajícím členem Asociace animovaného filmu a od roku 2007 je členem Asociace producentů v audioviziMartin Vandas je součástí Evropské filmové akademie a pravidelně se zapojuje do aktivit mezinárodní platformy CEE Animation na podporu animačního průmyslu ve střední a východní Evropě.

 

Stáhnout MAUR film logo
ZIP

Sledujte nás na sociálních sítích

Realizace 2020–2017

 

 

Z celovečerních animovaných projektů za pozornost stojí Přes hranici / The Crossing (r. Florence Miailhe, p. Les films de l’Arlequin / FR, Balance Film / DE, MAUR film / CZ a ARTE France). Snímek sleduje dramatické cesty sourozenců Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země. Projekt získal podporu Eurimages (2016) a jeho realizace byla zahájena v červnu 2017. Společnost MAUR film se do projektu zapojila ve fázi výroby a zajistila animaci náročnou technikou malby na sklo v objemu 50 minut. Mezinárodní distribuci zajišťuje společnost Indie Sales.

→ Stránka filmu – Přes hranici

 

V roce 2020 je plánována premiéra hned několika krátkých filmů: Divoké bytosti (r. Marta Prokopová, p. Superfilm / SK, MAUR film / ČR) a Jáma – život je všude (r. Markéta Smolíková – Kubátová, p. Superfilm / SK, MAUR film / ČR).

→ Stránka filmu – Divoké bytosti

→ Stránka filmu – Jáma


 

V listopadu 2019 se v kinech představil koprodukční celovečerní snímek Fany a pes / Fritzi – A Revolutionary Tale (r. Ralf Kukula, Matthias Bruhn, p. Balance Film, TrickStudio Lutterbeck / DE, DogHouse Films / LU, Artemis Productions, Digital Graphics / BE, MAUR film / CZ), popisující politické události podzimu roku 1989 v Lipsku z pohledu asi desetileté protagonistky Fany. Mezinárodní distribuci zajišťuje Global Screen.

→ Stránka filmu – Fany a pes

 

V roce 2019 jsme dokončili pásmo tří krátkometrážních studentských filmů Trojhlas, které vznikly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeská univerzita v Plzni. Spojením těchto filmů v jedno minipásmo nabízí spoustu možností k jejich distribuci. Prvním dokončeným krátkým filmem byla Dcera Darii Kashcheevy. Svoji světovou premiéru si snímek odbyl na prestižním festivalu animovaných filmů v Annecy, kam byl vybrán z více než 3.000 přihlášených filmů a odkud si odnesl hlavní i diváckou cenu. Betonová džungle studentky Marie Urbánkové se představil publiku na Zlín Film Festivalu 2019 a trojici uzavírá Noctuelle plzeňského režiséra Martina Pertlíčka.

→ Stránka filmu – Dcera  →  Stránka filmu – Betonová džungle  →  Stránka filmu – Trohlas

 

betonova-dzungle  dcera  noctulle  trojhlas

 

 

Koprodukčně jsme se také podíleli na výrobě krátkometrážního filmu Chybějící hvězda (2019) francouzského režiséra Loica Malo (Lardux Films / FR, MAUR film / ČR). 
→ Stránka filmu – Chybějící hvězda

chybejici-hvezda-sapcer

 

 


Vánoce v pohádce bývají nelehkou výzvou, jak pracovat s takříkajíc obnošeným tématem bez klišé a opakování. Tři ženské autorky (Katarína Kerekešová, Iva Šebestová a Katarína Moláková) se rozhodly téma Vánoc pojmout ve světle bez zbytečné rezonance materiální povahy těchto svátků, která se s nimi bohužel stále více spojuje. V roce 2018 se tak do kin dostal více jak hodinový cyklus šesti krátkých vyprávění pod názvem Mimi & Líza – Záhada vánočního světla (p. Fool Moon, Rozhlas a televízia Slovenska / SK, MAUR film / ČR).

→ Stránka filmu – Mimi & Líza – Záhada vánočního světla

 

V koprodukci s FAMU také vznikl film Prázdniny (r. Filip Blažek, p. Karolína Pojarová, MAUR film, FAMU, 2018), naposledy oceněný Cenou za nejlepší studentský film na slovenském Fest Anča.

Stránka filmu – Prázdniny


 


Velmi úspěšným krátkým animovaným filmem byl CEWA / Somewhere rumunského režiséra Paula Muresana (p. Puls Digital Production / RO, MAUR film / ČR, 2018). Snímek získal mj. cenu za Nejlepší krátký film na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm 2019 v kategorii Český obzor.

→ Stránka filmu – Ceva

 

V roce 2017 byl dokončen krátký kreslený film maďarské režisérky Luci Tóth Superbia (p. MAUR film / ČR, Fakt Visual Lab / HU, Artichoke / SK) a byl vybrán do soutěžní sekce mezinárodního festivalu v Cannes Semaine de la Critique’s Short film Competition. V České republice ho diváci mohli vidět jako předfilm k dokumentu Jitky Němcové Nechte zpívat Mišíka (2017).

→ Stránka filmu – Superbia


 

Realizace

2016–2013

 


V roce 2016 byl dokončen i další ryze experimentální krátkometrážní film Jezdec času / Time Rodent (r. Ondřej Švadlena, p. MAUR film / ČR, Autour de Minuit / FR), který vypráví surrealistickou grotesku, v rámci velmi silné vizuální a barevné stylizace. Pomocí osobité počítačové animace líčí svět za pět, deset, nebo sto tisíc let v abstraktním podobenství, jakési civilizační komické anti‑pohádce o postupném rozpadu světa a další možné evoluční proměně jeho obyvatel.

→ Stránka filmu – Jezdec času

 

 

V roce 2014 pro Akademii věd ČR vytvořila společnost MAUR film seriál populárně-naučných filmů pod názvem NEZkreslená věda. Videa ve stopáži od 8 – 12 minut představují nejrůznější oblasti vědeckého poznání s komentářem Pavla Lišky, který zábavnou formou přibližuje témata např. o kvantové optice, vzniku vesmíru nebo nanotechnologiích. Díky mimořádnému ohlasu vznikly celkem čtyři řady, počet shlédnutí všech dílů se v tuto chvíli blíží ke 4 milionům! Což na vědecká popularizační videa rozhodně není špatné číslo a byl to i důvod pro přípravu páté řady (právě ve výrobě).

→ Všech dosavadních čtyřicet dílů videí je možné zhlédnout na youtube na kanálu Otevřená věda.


 


V roce 2015 jsme dokončili realizaci krátkometrážního animovaného filmu Strom (r. Lucie Sunková, p. MAUR film / ČR, Les Films de l’Arlequin / FR). Natáčen byl technikou animace na skle a autorský film funguje jako metaforický příběh dvou různých světů – stromů a lidí, jejichž osudy běží paralelně, vzájemně se podobají, až se nakonec prolnou. Film se představil publiku na desítkách mezinárodních festivalů a získal několik cen. Strom byl zároveň uveden do široké kinodistribuce ve spojení s celovečerním filmem Zloději zelených koní (r. Dan Wlodarczyk) a jeho uvedení bylo prvním regulérním předfilmem v široké distribuci, na kterou MAUR film i další producenti navazují dalšími krátkými filmy. Vizuálně výjimečné obrazy posloužily k uspořádání výstavy, která se uskutečnila v prostorách pražské Chodovské tvrzi. Vydání DVD a knihy bylo podpořeno úspěšnou crowdfundingovou kampaní.

→ Stránka filmu – Strom

 

I přesto, že orientace MAUR filmu je zaměřena na filmovou animovanou tvorbu, naše společnost se zapojila i do mezinárodních projektů, které nemají s animací přímou spojitost. Celovečerní film rumunské režisérky Ancy Damian A Very Unsettled Summer / Velmi neklidné léto (p. ap arte / RO, MAUR film / ČR, Faction North / UK, Bokomotiv Filmproduction / SE, 2013) byl mimo jiné oceněn za nejlepší režii v obdobě rumunských cen filmové kritiky – The Romanian Film Promotion Association).

→ Stránka filmu – Velmi neklidné léto

Stejně tak celovečerní dokumentární projekt Returns of Agnieszka H. / Návrat Agnieszky H. (r. Krystyna Krauze, Jacek Petryck, p. MAUR film, Česká televize / ČR, Centrala Film /PL) byl pro producenta Martina Vandase jistý návrat k profesionálním začátkům, kdy se podílel jako producent na vzniku dokumentů – jako byl film o Jaroslavu Preissovi Zmizení bankéře Preisse, dokument o Karolu Sidonovi Nic není absurdní právě s Krystynou Krauze nebo absolventské dokumenty FAMU Odvalte ten kámen nebo Ptačí políbení.

→ Stránka filmu – Návrat Agnieszky H.


 

nova-dobrotivost-spacer

 

V roce 2013 společnost MAUR film realizovala svůj první krátký animovaný film Nová dobrotivost (r. Lucie Sunková, p. MAUR film / ČR, La Maison Garage / FR), který vznikl v rámci rozsáhlejšího francouzského cyklu k jubileu narození básníka Aimé Césaira (1913–2008). Film na motivy básně Nová dobrotivost / Nouvelle Bonté vznikl v rámci cyklu minutových filmů inspirovaných poezií tohoto francouzského autora k jeho 100. výročí narození. Ve francouzském originálu báseň přednesl Jacques Martial a hudbu složil François Causse. Českou verzi básně přeložil francouzský básník a překladatel Bertrand Schmitt a pro kina ji namluvil Viktor Preiss. Snímek byl uveden v české distribuci jako předskokan k celovečernímu filmu Rozkoš Jitky Rudolfové.

→ Stránka filmu – Nová dobrotivost

Realizace 2012–2006

V roce 2007 MAUR film uvedl do kin celovečerní film Jana Baleje Jedné noci v jednom městě. Tento snímek byl uveden na desítkách filmových festivalů po celém světě a získal celou řadu mezinárodních ocenění – mj. ocenění na festivalech v Lisabonu, Teheránu, Bilbau nebo v americkém Tiburonu.

→ Stránka filmu – Jedné noci v jednom městě

MAUR film byl hlavním producentem celovečerního animovaného filmu Fimfárum 2 (r. Jan Balej, Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt, Břetislav Pojar, 2006). Film si odnesl Českého lva 2006 za Nejlepší výtvarný počin. Závěrečná části této trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého (2011) se v roce 2013 dostala do široké francouzské distribuce ve francouzském znění a objela téměř 50 festivalů po celém světě.

→ Stránka filmu – Fimfárum 2  →  Stránka filmu – Fimfárum do třetice všeho dobrého

Všechny výše uvedené projekty byly finančně podpořeny Státním fondem kinematografie


Podrobné informace ke všem filmům včetně jejich vizuálů najdete v sekci „VE VÝROBĚ“ nebo hotové filmy na stránce „FILMY“.