Společnost MAUR film

vznikla v roce 2003 a od svého vzniku se systematicky věnuje zejména animované tvorbě a v oboru animace patří k největším a nejvýznamnějším producentům v České republice. Byla hlavním producentem celovečerního animovaného filmu „Fimfárum 2“ (2006) a závěrečné části této trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého“ (2011, od 2013 v široké francouzské distribuci ve francouzském znění, cca 50 festivalů po celém světě) a v roce 2007 MAUR film v koprodukci uvedl do kin celovečerní film Jana Baleje „Jedné noci v jednom městě“. Také tento snímek byl uveden na desítkách filmových festivalů po celém světě a získal celou řadu mezinárodních ocenění. (mimo  jiné  (mimo  jiné  ocenění  na  festivalech  v Lisabonu,  Teheránu,  Bilbau  nebo v Tiburonu (USA)).Agnieszka

I  přesto,  že  orientace  MAUR  filmu  je  zaměřena  na  filmovou  animovanou  tvorbu, v posledních letech se naše společnost zapojila i do mezinárodních projektů,  které nemají s animací přímou spojitost: nový celovečerní film Ancy Damian Velmi neklidné léto“ (premiéra 2013 koprodukce Rumunsko – Česká republika – Švédsko, UK, mimo jiné film oceněn jako za nejlepší režii v obdobě rumunský cen filmové kritiky – The Romanian Film Promotion Association).

Stejně tak celovečerní dokumentární projekt „Návrat Agnieszky H.“ byl pro producenta Martina Vandase jistý návrat k profesionálním začátkům, kdy se podílel jako producent na vzniku dokumentů, jako byl film o Jaroslavu Preissovi „Zmizení bankéře Preisse“, dokument o Karolu Sidonovi právě s Krystynou Krauze nebo absolventské dokumenty FAMU „Odvalte ten kámen“ nebo „Ptačí políbení“.

Od roku 2012 je společnost MAUR film zakládajícím členem Asociace animovaného filmu, od roku 2007 členem Asociace producentů v audiovizi a Martin Vandas je členem Evropské filmové akademie.

V roce 2013 společnost MAUR film realizovala svůj první krátký animovaný film Nová dobrotivost, režisérky  Lucie  Sunkové,  v rámci  rozsáhlejšího  francouzského  cyklu k jubileu narození francouzského básníka Aimé Césaira (uvedeno v české distribuci jako předfilm k celovečernímu filmu Rozkoš Jitky Rudolfové).

Vandasobr3

Film na motivy básně Aimé Césaira vznikl v rámci cyklu minutových filmů inspirovaných poezií tohoto francouzského básníka /1913 – 2008/ k jeho stému výročí narození. Ve francouzském originálu báseň přednesl Jacques Martial, hudbu složil François Causse. Českou verzi básně přeložil francouzský básník a překladatel Bertrand Schmitt a pro kina ji namluvil Viktor Preiss.

V roce 2014 pro Akademii věd vytvořila společnost MAUR film seriál populárně – naučných filmů “NEZkreslená věda”. Videa ve stopáži od osmi do dvanácti minut představují nejrůznější oblasti vědeckého poznání s komentářem Pavla Lišky, který zábavnou formou přibližuje témata např. o kvantové optice, vzniku vesmíru nebo nanotechnologiích. Díky mimořádnému ohlasu vznikly již další dvě řady, počet shlédnutí všech 30 dílů se v tuto chvíli blíží k jednomu milionu. Což na vědecká popularizační videa rozhodně není špatné číslo.

Všechna videa je možné shlédnout na kanálu YouTube.

2_pravdova.jpg

Rok 2014/2015/2016

V roce 2014 zahájila společnost  MAUR  film  realizaci  krátkometrážního  animovaného  filmu Lucie Sunkové, “Strom”. Natáčen byl technikou animace na skle a autorský film funguje jako metaforický příběh dvou různých světů – stromů a lidí, jejichž osudy běží paralelně, vzájemně se podobají, až se nakonec prolnou. Celý film byl v Paříži dokončen v létě 2015, vznikl totiž v mezinárodní koprodukci České republiky a Francie. V ČR je jeho producentem společnost MAUR film, za Francii Les Films de l´Arlequin. Projekt získal podporu Státního fondu kinematografie i francouzského CNC (Centre National du Cinema) a v letošním roce již putuje na festivaly po celém světě.

V roce 2016 byl Strom uveden do široké kinodistribuce ve spojení s celovečerním filmem „Zloději zelených koní“ (r. Dan Wlodarczyk) – a jeho uvedení bylo prvním regulérním předfilmem v široké distribuci, na kterou MAUR film i další producenti navazují dalšími krátkými filmy. Vydání DVD a knihy bylo podpořeno úspěšnou crowd fundingovou kampaní na Startovači.

Krátká ukázka ZDE.

400x225

V roce 2016 byl dokončen i další krátkometrážní film Time Rodent Jezdec času“, který vypráví surrealistickou grotesku,  v  rámci  velmi  silné  vizuální  a  barevné stylizace. Pomocí osobité počítačové animace líčí svět za pět, deset, nebo sto tisíc let v abstraktním podobenství, jakési civilizační komické anti-pohádce o postupném rozpadu světa a další možné evoluční proměně jeho obyvatel. Hlavním hrdinou se stává svědek tohoto procesu – zpola humanoid, zpola zvířecí tvor, procházející jednotlivými obdobími další budoucnosti naší pozemské existence.

Image converted using ifftoany

Krátká ukázka ZDE.

„Tuhle animovanou sci-fi grotesku jsem nazval dokumentární, neboť jejím cílem je pomocí abstrahovaného příběhu zachytit futuristickou tvář světa nikoliv za deset, dvacet let, ale třeba za sto, tisíc, anebo sto tisíc milión let. Zřejmě to bude apokalyptická budoucnost, ale mě zajímá ještě něco jiného.“ Říká o svém připravovaném filmu autor Ondřej Švadlena.

Ondřej Švadlena rozvíjí v rámci své umělecké tvorby moderní počítačovou 3D animaci, která snese ta nejpřísnější měřítka. Staví na rozvolněném pocitovém vyprávění a dokonalé 3D animaci, aby evokoval apokalyptické, romantické i surrealistické fantazie. S českou kulturou jej pojí drsný černý humor i smysl pro absurditu, v němž se zmítají jeho omamně morbidní, bezeslovné karnevaly futuristické imaginace, tak i ozvuky našeho socialistického industriálu”.

Film vznikl v mezinárodní koprodukci České republiky a Francie. V ČR je jeho koproducentem společnost MAUR film, za Francii producent Nicolas Schmerkin se společností Autour de Minuit, která je jedním z nejlepších francouzských studií, věnující se umělecké 3D animaci a které má na svém kontě mimo jiné Oscara za krátkometrážní film Logorama (2009).

V roce 2017 byl dokončen koprodukční (Maďarsko, Česká republika a Slovensko) krátký kreslený film maďarské režisérky Luci Tóth „Superbia“. Film byl vybrán do soutěžní sekce mezinárodního festivalu v Cannes Semaine de la Critique’s Short film Competition. Film byl uveden, jako předfilm k dokumentu Jitky Němcové Nechte zpívat Mišíka (březen 2017).

V současnosti ( 2017-2018) lze z připravovaných celovečerních animovaných projektů zmínit:

Přes hranici / The Crossing (režie Florence Miailhe; koprodukce Francie, Německo a ČR) – v prosinci 2016 projekt získal podporu Eurimages, jeho realizace byla zahájena v červnu 2017, plánovaná premiéra 2020

O nepotřebných věcech a lidech (pohádkový omnibus na motivy knihy Arnošta Goldflama  – koprodukce ČR – SK – SLO – Polsko) – dokončení 2020

Fany byla při tom / Fritzi (režie Ralf Kukula, Matthias Bruhn; koprodukce Německo, Belgie Česká republika, Lucembursko) – premiéra listopad 2019

Jedenáctka / The Eleven (režie David Súkup; koprodukce Česká republika, Francie, Slovensko)