KDO JSME


Společnost MAUR film vznikla v roce 2003

Od počátku se systematicky věnujeme zejména animované tvorbě a v oboru animace patříme k největším a nejvýznamnějším producentům v České republice.

V roce 2012 byla společnost MAUR film zakládajícím členem Asociace animovaného filmu a od roku 2007 je členem Asociace producentů v audiovizi. Producent Martin Vandas je součástí Evropské filmové akademie, expertem českého Státního fondu kinematografie, slovenského Audiovizuálního fondu a externím spolupracovníkem na Katedře animované tvorby pražské FAMU.

Producent Martin Vandas se také pravidelně zapojuje do aktivit mezinárodní platformy CEE Animation na podporu animačního průmyslu ve střední a východní Evropě.

Stáhnout prezentaci společnosti MAUR film PDF

 

Sledujte nás na sociálních sítích

V současné době máme ve vývoji či výrobě hned několik krátkých filmů


Ahoj léto

Martin Smatana

Démon slatě

Martin Pertlíček

Whatman

Nika Zinoveva

Hurikán

Jan Saska

Electra. A Poem

Daria Kashcheeva

O krávě

Pavla Baštanová

Plevel

Polina Kazak

Animace jedna báseň

Unikátní cyklus mapující v básních českých autorů současnou českou animační scénu

Pracujeme na celovečerních animovaných filmech


O nepotřebných věcech a lidech

David Súkup / Martin Smatana / Leon Vidmar / Jean-Claude Rozec

Rosentaal

Miroslav Krobot

jedenactka

Jedenáctka

David Súkup

Realizace

2022–2021

Křížem krážem

V krátkém časovém sledu prožijeme se zvířecími hrdiny příběh volně inspirovaný lidovou kulturou, ve kterém dobré hodnoty zvítězí nad zlem. Film pracuje s jednoduchým, všeobecně známým lidovým pořekadlem “V nouzi poznáš přítele”, získává tím jistou univerzálnost pro diváky jakéhokoliv věku, či národnosti.

→ Stránka filmu – Křížem krážem


Máma má vždycky pravdu

Neběhej, upadneš! Nešťourej se v nose! Nedělej obličeje! Nepij to pivo! Fakt budu mít po špenátu svaly, jako má pepek námořník? Milan má obrovské břicho a nikdo neví proč. Diety ani urputné cvičení nepomáhá. Velké břicho mu přináší mnoho komplikací. Obyčejné nasazování ponožek se mění v pekelnou misi. Sledujeme příběhy několika hrdinů z nichž každý má netradiční starosti. Kde je jejich původ? Film pro všechny děti, film pro všechny mámy, film pro všechny táty, protože rodina je hrdinství!

→ Stránka filmu – Máma má vždycky pravdu

Odpust´

Dvě holčičky si hrají s balonem. Po drobné neshodě se kamarádky na sebe nahněvají. Uražením a zlostí se začnou nafukovat, až se z nich stanou balóny, které vzlétnou k oblakům. Dívky tam pak uvíznou a dlouho se jim nedaří přijít na to, jak se dostat dolů a zachránit jejich koťátko uvízlé na stromě.

Stránka filmu – Odpust´


Paolo´s Happiness

Paolo Piangino je nenápadný dospělý muž, který žije sám se svou kočkou a velmi rád pláče, neboť jeho slzy jsou jeho štěstím. Když je smutný, slzy ho utěší, když je šťastný, jeho slzy ho rozradostní ještě víc. Jednoho dne lidé v jeho městečku s úžasem zjistí, že z Paolových slz vyrůstají květiny a díky svým slzám se stane Paolo slavný. Všichni spoluobčané jsou nadšeni – všichni ho zvou k sobě, všichni si od něho slibují pár šťastných slz.

→ Stránka filmu – Paolo´s Happiness

Mimi a líza – Zahrada

Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi, a je překvapená, když nic nevyhazuje. Na konci příběhu Mimi s Lízou zjišťují, že i k materiálním věcem je třeba přistupovat s láskou, respektem a že každý předmět má svůj účel. Toto radostné poznání dívkám pomůže si uvědomit svou spoluzodpovědnost vůči světu, který je obklopuje a zároveň je inspiruje aktivně ho přetvářet.

→ Stránka filmu na Maur film – Mimi a líza Zahrada
→ www.mimializa.cz


Zuza v zahradách

Zuza je malá holčička, která jezdí s mámou a tátou do zahradní kolonie za městem. Jednoho dne potká černého psa a objeví tajemnou zahradu. Kdo tam bydlí? Zuza se trochu bojí. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale najdete na cestě jeho klíč?

→ Stránka filmu – Zuza v zahradách

Realizace

2021–2017

 

 

 

Zapomenutá knížka

Hlavním hrdinou příběhu je malý chlapec Toni, který se svým tatínkem Levim obchází kontejnery, loví z nich vyhozené věci, které společně opravují a prodávají do vetešnictví. Při jedné ze svých loveckých výprav najde Toni vyhozené zničené leporelo, které si rozhodne odnést domů a opravit i pod podmínkou, že pak opravenou knížku nechá dál putovat. Knížka mu během oprav ožije pod rukama a skrze svůj příběh mu dovolí vstoupit do jejího příběhu, který velmi úzce souvisí s jeho osobním zármutkem, ve kterém mu odhalený příběh může ulevit.

→ Stránka filmu – Zapomenutá knížka


Přípravy k filmu T

Myšlenku, že matky dnes rodí děti do světa, který má svůj konec už za sebou, nazval básník Petr Král největším tabu dneška. Vydal jsem se za ním, ale hlavně za lidmi, o nichž vlastně mluví. Kolik života lze ještě vyvzdorovat v době “konců“?. Končení kinematografie se dá zabránit jenom zběsilým lovem malých optických a akustických pokladů, skrytých v gestech a hlasech. Forma: skicář.

→ Stránka filmu – Přípravy k filmu T

Přes hranici

Z celovečerních animovaných projektů za pozornost stojí Přes hranici / The Crossing (r. Florence Miailhe, p. Les films de l’Arlequin / FR, Balance Film / DE, MAUR film / CZ a ARTE France). Snímek sleduje dramatické cesty sourozenců Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země. Projekt získal podporu Eurimages (2016) a jeho realizace byla zahájena v červnu 2017. Společnost MAUR film se do projektu zapojila ve fázi výroby a zajistila animaci náročnou technikou malby na sklo v objemu 50 minut. Mezinárodní distribuci zajišťuje společnost Indie Sales.

→ Stránka filmu – Přes hranici


Jáma

Dalším kraťasem, který potěší dětské i dospělé diváky, je Jáma – život je všude (r. Markéta Smolíková – Kubátová, p. Superfilm / SK, MAUR film / ČR).  Krátkometrážní animovaná groteska ve stylu vesmírné odyssey o záměně proporcí, která může vést k fatálnímu omylu v diváckých sympatiích.

→ Stránka filmu – Jáma

Divoké bytosti

V roce 2020 je plánována premiéra hned krátkého filmu Divoké bytosti (r. Marta Prokopová, p. Superfilm / SK, MAUR film / ČR), který zahaluje vzpomínky na dětství a dospívání do omamných obrazů a sugestivních zvuků.

→ Stránka filmu – Divoké bytosti


Fany a pes

V listopadu 2019 se v kinech představil koprodukční celovečerní snímek Fany a pes / Fritzi – A Revolutionary Tale (r. Ralf Kukula, Matthias Bruhn, p. Balance Film, TrickStudio Lutterbeck / DE, DogHouse Films / LU, Artemis Productions, Digital Graphics / BE, MAUR film / CZ), popisující politické události podzimu roku 1989 v Lipsku z pohledu asi desetileté protagonistky Fany. Mezinárodní distribuci zajišťuje Global Screen.

→ Stránka filmu – Fany a pes

Trojhlas

V roce 2019 jsme dokončili pásmo tří krátkometrážních studentských filmů Trojhlas, které vznikly souběžně na třech českých uměleckých školách – Dcera (r. Daria Kashcheeva, FAMU), Betonová džungle (r. Marie Urbánková, UMPRUM) a Noctuelle (r. Martin Pertlíček, Západočeská univerzita v Plzni). Spojením těchto filmů v jedno minipásmo nabízí spoustu možností k jejich distribuci.

→ Stránka filmu – Trohlas

Dcera

Svoji světovou premiéru si Dcera odbyla na prestižním festivalu animovaných filmů v Annecy, kam byla vybrána z více než 3.000 přihlášených filmů a odkud si odnesla hlavní i diváckou cenu. V průběhu roku snímek procestoval celý svět a sbíral ocenění na celé řadě prestižních festivalů (Sundance, Palm Springs, Tokio, Stuttgart aj.). Velkou radost pak celému týmu udělal zisk studentského Oscara a také nominace mezi pětici nejlepších krátkých animovaných filmů vyhlášených Americkou filmovou akademií. Režisérka si také odnesla  Českého lva za nejlepší studentský filmový počin loňského roku.

→ Stránka filmu – Dcera

Betonová džungle

Film Betonová džungle studentky Marie Urbánkové se představila publiku na Zlín Film Festivalu 2019 a ve světové premiéře na Mezinárodním festivalu krátkých filmů v Clermont-Ferrand.

→ Stránka filmu – Betonová džungle


Noctuelle

Krátký film Noctuelle (r. Martin Pertlíček, Západočeská univerzita v Plzni). Hororová noční můra o výrobci motýlů, kteří roznáší lidem jejich sny.

→ Stránka filmu – Noctuelle

Chybějící hvězda

Koprodukčně jsme se také podíleli na výrobě krátkometrážního filmu Chybějící hvězda (2019) francouzského režiséra Loica Malo
(Lardux Films / FR, MAUR film / ČR).

→ Stránka filmu – Chybějící hvězda


Mimi & Líza – Záhada vánočního světla

Vánoce v pohádce bývají nelehkou výzvou, jak pracovat s takříkajíc obnošeným tématem bez klišé a opakování. Tři ženské autorky (Katarína Kerekešová, Iva Šebestová a Katarína Moláková) se rozhodly téma Vánoc pojmout ve světle bez zbytečné rezonance materiální povahy těchto svátků, která se s nimi bohužel stále více spojuje. V roce 2018 se tak do kin dostal více jak hodinový cyklus šesti krátkých vyprávění pod názvem Mimi & Líza – Záhada vánočního světla (p. Fool Moon, Rozhlas a televízia Slovenska / SK, MAUR film / ČR).

→ Stránka filmu – Mimi & Líza – Záhada vánočního světla

Prázdniny

V koprodukci s FAMU také vznikl film Prázdniny (r. Filip Blažek, p. Karolína Pojarová, MAUR film, FAMU, 2018), naposledy oceněný Cenou za nejlepší studentský film na slovenském Fest Anča.

Stránka filmu – Prázdniny



Ceva / Somewhere

Velmi úspěšným krátkým animovaným filmem byl Ceva / Somewhere rumunského režiséra Paula Muresana (p. Puls Digital Production / RO, MAUR film / ČR, 2018). Snímek získal mj. cenu za Nejlepší krátký film na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm 2019 v kategorii Český obzor.

→ Stránka filmu – Ceva

Superbia

V roce 2017 byl dokončen krátký kreslený film maďarské režisérky Luci Tóth Superbia (p. MAUR film / ČR, Fakt Visual Lab / HU, Artichoke / SK) a byl vybrán do soutěžní sekce mezinárodního festivalu v Cannes Semaine de la Critique’s Short film Competition. V České republice ho diváci mohli vidět jako předfilm k dokumentu Jitky Němcové Nechte zpívat Mišíka (2017).

→ Stránka filmu – Superbia



Realizace

2016–2013

 


Jezdec času

V roce 2016 byl dokončen i další ryze experimentální krátkometrážní film Jezdec času / Time Rodent (r. Ondřej Švadlena, p. MAUR film / ČR, Autour de Minuit / FR), který vypráví surrealistickou grotesku, v rámci velmi silné vizuální a barevné stylizace. Pomocí osobité počítačové animace líčí svět za pět, deset, nebo sto tisíc let v abstraktním podobenství, jakési civilizační komické anti‑pohádce o postupném rozpadu světa a další možné evoluční proměně jeho obyvatel.

→ Stránka filmu – Jezdec času

NeZkreslená věda

Díky mimořádnému ohlasu vzniklo celkem pět řad, počet shlédnutí všech dílů v tuto chvíli přesahuje 5 milionů! Což na vědecko popularizační videa rozhodně není špatné číslo a byl to i důvod pro přípravu šesté řady (právě ve výrobě).

→ Všechny dosavadní díly je možné shlédnout na  youtube na kanálu Otevřená věda.



Strom

V roce 2015 jsme dokončili realizaci krátkometrážního animovaného filmu Strom (r. Lucie Sunková, p. MAUR film / ČR, Les Films de l’Arlequin / FR). Natáčen byl technikou animace na skle a autorský film funguje jako metaforický příběh dvou různých světů – stromů a lidí, jejichž osudy běží paralelně, vzájemně se podobají, až se nakonec prolnou. Film se představil publiku na desítkách mezinárodních festivalů a získal několik cen. Strom byl zároveň uveden do široké kinodistribuce ve spojení s celovečerním filmem Zloději zelených koní (r. Dan Wlodarczyk) a jeho uvedení bylo prvním regulérním předfilmem v široké distribuci, na kterou MAUR film i další producenti navazují dalšími krátkými filmy. Vizuálně výjimečné obrazy posloužily k uspořádání výstavy, která se uskutečnila v prostorách pražské Chodovské tvrzi. Vydání DVD a knihy bylo podpořeno úspěšnou crowdfundingovou kampaní.

→ Stránka filmu – Strom

Velmi neklidné léto

I přesto, že orientace MAUR filmu je zaměřena na filmovou animovanou tvorbu, naše společnost se zapojila i do mezinárodních projektů, které nemají s animací přímou spojitost. Celovečerní film rumunské režisérky Ancy Damian A Very Unsettled Summer / Velmi neklidné léto (p. ap arte / RO, MAUR film / ČR, Faction North / UK, Bokomotiv Filmproduction / SE, 2013) byl mimo jiné oceněn za nejlepší režii v obdobě rumunských cen filmové kritiky – The Romanian Film Promotion Association).

→ Stránka filmu – Velmi neklidné léto


Návrat Agnieszky H.

Stejně tak celovečerní dokumentární projekt Returns of Agnieszka H. / Návrat Agnieszky H. (r. Krystyna Krauze, Jacek Petryck, p. MAUR film, Česká televize / ČR, Centrala Film /PL) byl pro producenta Martina Vandase jistý návrat k profesionálním začátkům, kdy se podílel jako producent na vzniku dokumentů – jako byl film o Jaroslavu Preissovi Zmizení bankéře Preisse, dokument o Karolu Sidonovi Nic není absurdní právě s Krystynou Krauze nebo absolventské dokumenty FAMU Odvalte ten kámen nebo Ptačí políbení.

→ Stránka filmu – Návrat Agnieszky H.

Nová dobrotivost

V roce 2013 společnost MAUR film realizovala svůj první krátký animovaný film Nová dobrotivost (r. Lucie Sunková, p. MAUR film / ČR, La Maison Garage / FR), který vznikl v rámci rozsáhlejšího francouzského cyklu k jubileu narození básníka Aimé Césaira (1913–2008). Film na motivy básně Nová dobrotivost / Nouvelle Bonté vznikl v rámci cyklu minutových filmů inspirovaných poezií tohoto francouzského autora k jeho 100. výročí narození. Ve francouzském originálu báseň přednesl Jacques Martial a hudbu složil François Causse. Českou verzi básně přeložil francouzský básník a překladatel Bertrand Schmitt a pro kina ji namluvil Viktor Preiss. Snímek byl uveden v české distribuci jako předskokan k celovečernímu filmu Rozkoš Jitky Rudolfové.

→ Stránka filmu – Nová dobrotivost

 


Realizace

2012–2006

 

Jedné noci v jednom městě

V roce 2007 MAUR film uvedl do kin celovečerní film Jana Baleje Jedné noci v jednom městě. Tento snímek byl uveden na desítkách filmových festivalů po celém světě a získal celou řadu mezinárodních ocenění – mj. ocenění na festivalech v Lisabonu, Teheránu, Bilbau nebo v americkém Tiburonu.

→ Stránka filmu – Jedné noci v jednom městě

Fimfárum 2

MAUR film byl hlavním producentem celovečerního animovaného filmu Fimfárum 2 (r. Jan Balej, Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt, Břetislav Pojar, 2006). Film si odnesl Českého lva 2006 za Nejlepší výtvarný počin. Závěrečná části této trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého (2011) se v roce 2013 dostala do široké francouzské distribuce ve francouzském znění a objela téměř 50 festivalů po celém světě.

→ Stránka filmu – Fimfárum 2
→ Stránka filmu – Fimfárum do třetice všeho dobrého

 


Všechny výše uvedené projekty byly finančně podpořeny Státním fondem kinematografie.

Podrobné informace ke všem filmům (včetně jejich vizuálů) najdete v sekci FILMY,
více detailů k připravovaným projektům v sekci VE VÝROBĚ.