Pro Akademii věd vytvořila společnost MAUR film seriál populárně-naučných filmů NEZkreslená věda. Videa ve stopáži od osmi do dvanácti minut představují nejrůznější oblasti vědeckého poznání s komentářem Pavla Lišky.

nezkreslena2-600x350V popularizaci vědy, co se animace týče, přebírají hlavní slovo především společnosti na výrobu vzdělávacích videoher (Bohemia Interactive, Warhorse Games) a digitální planetária (Ostrava, Brno) vybavená možnostmi Fulldome. Čeští producenti se do vědeckých projektů příliš nehrnou, na účet si teď ale můžeme připsat vzdělávací cyklus NEZkreslená věda od společnosti MAUR film.

NEZkreslená věda je nový desetidílný cyklus určený především středoškolským studentům, který zábavnou formou přibližuje témata např. o kvantové optice, vzniku vesmíru nebo nanotechnologiích. Spoluatory scénářů a garanty videí se stali vědečtí odborníci z pracovišť Akademie věd a Univerzity Karlovy v Praze. Ve spolupráci s českými vědci se tak mohou nejen středoškoláci, ale i veřejnost dozvědět co je to lék, HIV nebo AIDS, jak vznikl vesmír nebo jak funguje naše imunita.

Pavel Liška

Komentář k videím namluvil Pavel Liška Foto: Jan Tichý

Série videí vznikla v rámci projektu Otevřená věda Střediska společných činností AV ČR, který je spolufinancován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Komentář k nim namluvil herec Pavel Liška.

Scénáristicky se na cyklu podílel Aleš Vémola, režijně David Súkup a výtvarně Tomáš Zach.

„NEZkreslená věda má zaujmout především české středoškoláky a motivovat je ke studiu přírodovědných a technických oborů. Má také pomoci učitelům zpestřit výuku,“ říká koordinátor videí Martin Podařil.

Všech deset videí je možné zhlédnout na YouTube a učitelé si mohou zdarma objednat DVD na adrese info@otevrena-veda.cz.

V pořadu Studio 6 víkend mluvili 8. června o projektu NEZkreslená věda za AV ČR Kateřina Sobotková a Vladimír Vágner, odborný garant dílu Jak funguje jaderná elektrárna.

images